Руските сили наскоро напреднаха с две атаки в и южно от Курахово в западната част на Донецка област. Това показват геолокирани кадри, публикувани на 12 ноември, според дневния анализ за войната в Украйна на Института за изследване на войната (ISW).
Украинска бригада е съобщила, че руските сили са атакували с 12 бронирани машини. Украинската артилерия и безпилотни самолети са унищожили три танка и шест бойни машини на пехотата.
Руска пехота също неуспешно се е опитала да премине река Вовча северно от Курахово едновременно с механизираното нападение.
Руското настъпление близо до Дално вероятно има за цел да заобиколи поредицата от селища на север от Угледар по магистрала C05114, които биха могли да представляват значително предизвикателство за настъпващите руски сили.
ISW продължава да оценява, че по-нататъшното руско настъпление може да принуди украинските сили да се изтеглят на север и североизток от Угледар, позволявайки на руските сили да напреднат и допълнително да оказват натиск върху украинските позиции в Курахово от юг.
Руските сили продължиха атаките в други райони на посоките Курахово и Угледар на 12 ноември. Руските блогъри твърдят, че са напреднали на север от Курахово близо до Вознесенка, но ISW не е видял потвърждение на това твърдение.
Ръководителят на украинската военна администрация на град Курахово Роман Падун и ръководителят на украинската военна администрация на Донецка област Вадим Филашкин докладваха съответно на 11 и 12 ноември, че експлозията и последвалите наводнения не са засегнали близки жилищни сгради, като Филашкин отбелязва още, че селища по поречието на река Вовча на запад от водоема не са наводнени.
Падун заяви, че водата продължава да тече от язовира, но целият резервоар няма да се изпразни.
Руските сили са атакували язовира с управляеми бомби в продължение на три месеца (от август 2024 г.). ISW наблюдава твърдения през септември 2024 г. от руски източници, че руските сили са ударили язовира.
Украински и руски източници съобщиха за щетите на язовира на 11 ноември, но не се съгласиха кой е отговорен за удара.
Последните западни и украински оценки за размера на групировката на руските сили в Курска област не представляват значителна промяна, тъй като руските сили са прекарали няколко месеца в събиране на сили за бъдещи контраофанзивни усилия за изтласкване на украинските сили от руска територия.
Украински официални лица и западни медии наскоро съобщиха, че Русия е концентрирала приблизително общо 50 000 души персонал, включително около 8 000 - 10 000 севернокорейски сили, в област Курск в подготовка за операция за изтласкване на украинските сили от руска територия преди края на януари 2025 г. Предположиха, че Русия не е предислоцирала нито една от тези сили от Източна Украйна.
Украински източници през септември и октомври 2024 г. съобщиха, че руските сили вече са концентрирали между 30 000 и 50 000 военнослужещи в Курска област, включително около 35 000 военнослужещи от руската Северна групировка на силите, които са действали в Курска, Брянска и Белгородска област и северната част на Харковска област преди това, до украинското нахлуване в Курска област през август 2024 г.
Министърът на отбраната на САЩ Лойд Остин заяви на 31 октомври, че 8000 севернокорейски войници също действат в момента като част от по-голямата групировка на руските сили в Курска област.
Украински военни предупредиха, че руските сили може да засилят атаките в Запорожка област в близко бъдеще.
Говорителят на украинската Таврийска група сили полковник Владислав Волошин заявява пред "Ройтерс" в статия от 11 ноември, че руските сили преместват обучени щурмови групи към предни позиции в окупираната Запорожка област, но че не е ясно дали руската армия възнамерява да проведе единна настъпателна операция или отделни атаки.
Говорителят също така отбеляза, че руските сили провеждат ежедневни пехотни атаки в групи от 10 до 20 души персонал. ISW обаче не е наблюдавала съобщения, че руските сили са преразпределили сили в посока Запорожие от други райони на фронтовата линия. Руските сили възобновиха провеждането на малки атаки по Запорожката фронтова линия близо до Камянске и издаването на Велика Новосилка след почти едногодишна пауза в началото на октомври 2024 г.
Избрани служители на руската отбрана противоречат на неотдавнашното твърдение на руския президент Владимир Путин, че Русия не е заинтересована от формирането на единен блок за сигурност срещу Запада.
Секретарят на Съвета за сигурност на Русия Сергей Шойгу се срещна с външния министър на Китай Ван И на 12 ноември и подчерта, че двете държави "действат от единна позиция" в рамките на международни организации, сред които Организацията на обединените нации (ООН), Съвет за сигурност, Г-20 и Азиатско-тихоокеанското икономическо сътрудничество (АТИС).
Шойгу заяви, че стратегическото партньорство не е "военно-политически съюз, подобен на тези, създадени по време на Студената война", а "надминава" тези отношения. Заместник-директорът на руското военно-техническо сътрудничество Михаил Бабиш също заяви на 12 ноември, че Русия е готова да обсъди съвместно разработване и производство на оръжия, демонстрирайки нарастваща военна подкрепа.
Руският министър на отбраната Андрей Белоусов заяви по време на среща на министрите на отбраната на Общността на независимите държави (ОНД) на 12 ноември, че държавите-членки на БРИКС наскоро са подкрепили инициативата на Кремъл за създаване на "многополюсен свят" и заяви, че ОНД трябва да си сътрудничат за изграждането на "неделима евразийска сигурност".
Белоусов твърди, че БРИКС се фокусира върху намирането на мирни решения на конфликтите в света и формирането на многополюсен ред, за да се противопостави на "колективния Запад", който според Белоусов "се опитва да подкопае регионалната стабилност". Путин особено критикува политическите блокове на 7 ноември, призовавайки за нов световен ред без блокове, а акцентът на Шойгу върху единството на отношенията Русия-КНР и изявленията на Белоусов, които привидно представят БРИКС като опозиция на "колективния Запад", изглежда противоречат на изявлението на Путин.
Държавите-членки на БРИКС също приеха по-специално Казанската декларация по време на срещата на върха на БРИКС на 23 октомври, която показа, че Кремъл не е осигурил подкрепата за или не е създал тази алтернативна структура за сигурност, както ISW оцени по-рано.