Синдикатът КТ „Подкрепа“ изрази сериозно опасение, че с промени в Кодекса на труда (КТ) ще бъде направен опит за замразяване на минималната работна заплата (МРЗ) в България.
Според писмо, изпратено от синдиката до Министерството на финансите, Народното събрание и медиите, предложението на Министерството на труда и социалната политика (МТСП) не съответства на целите на Европейската директива и Международната организация на труда (МОТ), които целят по-широко покритие на колективното трудово договаряне. „Подкрепа“ предупреждава, че предложението може да се отрази негативно върху жизнения стандарт на работещите, тъй като би ограничило нарастването на МРЗ единствено до нивата на инфлация, вместо до стойности, съобразени с разходите за живот.
Според синдиката, такава мярка би запазила покупателната способност на МРЗ на нива, които са далеч под жизнения минимум, необходим за поддържане на достоен стандарт на живот. Също така, „Подкрепа“ предупреждава за социално напрежение сред синдикатите и работещите, тъй като проектът показва пренебрежение към социалната защита и усилията за борба с бедността и социалното изключване.
Синдикатът посочва, че в предложението на МТСП липсва методология за актуализиране на МРЗ спрямо разходите за живот, която би позволила по-адекватно повишаване на заплатите. От „Подкрепа“ отбелязват също, че в момента МРЗ представлява едва 62% от жизнения минимум, като темповете на нарастване са недостатъчни за постигане на адекватни нива в обозримо бъдеще – дори при постоянен ръст на средната работна заплата, ще са нужни около 30 години, за да достигне тя необходимите нива.
Статистика и демографски проблеми: България има най-ниската МРЗ в ЕС, което води до демографска криза и отлив на квалифицирани кадри в здравеопазването и образованието. „Подкрепа“ твърди, че без ясни регламенти за нарастване на МРЗ, страната няма да успее да посрещне социалните предизвикателства и да задържи работещите си кадри.
Предупреждения от синдиката: КТ „Подкрепа“ заявява, че няма да подкрепи промени в законодателството, докато не бъде договорена и приложена методика за определяне на МРЗ. Те заплашват с протести и правни действия, ако Министерският съвет одобри промените в сегашния им вид. Това обобщава сериозните опасения на синдиката за въздействието на предложените промени върху социалния диалог, трудовите права и общата икономическа стабилност на работещите в България.