НОВИНИ


Конституционалист разкри, ще има ли криза и как може да се гласува кабинет без избран председател на НС

1 2450 13.11.2024
Конституционалист разкри, ще има ли криза и как може да се гласува кабинет без избран председател на НС
Орлин Колев

Председателят на НС следва да ръководи заседанието до избора на нов. Конституцията в чл. 99, ал. 5, след промените от декември месец миналата година категорично изброява лицата, които могат да бъдат служебни министър-председатели. Това не е изпълняващият длъжността или най-възрастният народен представител, който да води заседанието до избора на нов. Това каза в предаването „Още от деня“ по БНТ преподавателят по конституционно право д-р Орлин Колев.


В момента, в който НС избере председател, временен няма, такава фигура Конституцията не припознава, то той ще се яви потенциален служебен министър-председател”, подчерта той.


„Конституционният законодател е проявил една нормативна нетърпимост по отношение на невъзможността на НС да упражнява функциите си и в този смисъл изборът на органи на НС ги е отделил от процеса по формиране на правителство, ако не се стигне до формиране на редовно правителство, ще се произведат избори. На практика произвеждането на изборите не са поставени в изпълнението на едно бъдещо несигурно събитие, каквото се оказва изборът на председател на НС. Избор на органи на НС - председател, комисии и членският състав на комисии не зависи от мнозинството на парламента, докато процесът по формиране на правителство, започвайки от консултации при президента и впоследствие връчване на мандати започва с формирането на парламентарните групи. За разлика от председателя и комисиите парламентарните групи не са органи на НС. Тяхното формиране зависи единствено и само от волята на народните представители и това е форма на сдружаване. По този начин народните представители могат да се обединят в парламентарни групи. Това право за тях възниква от момента, в който са положили клетва, а парламентарната група по обща дефиниция е огледалният образ или пренасяне на партията извън парламента, в рамките на парламента”, обясни конституционалистът.


„При формирането на парламентарните групи, те не са поставени в зависимост от председателя на НС и в този смисъл те не са обвързани с избора на председател на НС. Народните представители трябва да уведомят, че се обединяват в парламентарна група. За цялата парламентарна дейност – законодателна и контролна, са необходими органи на НС”, уточни Колев.


„Може да се гласува кабинет, ако народните представители уведомят председателстващият, че се обединяват в парламентарна група”, изтъкна той.


„След като няма избран редовен председател на НС не е пречка да се свали имунитет на народен представител. Народният представител може да се откаже от имунитета си или това решение да се вземе от пленума на НС”, уточни Орлин Колев по повод поискания имунитет на Джейхан Ибрямов.


„Рискове за конституционна криза няма. Ако не успеят да излъчат председател народните представители ще формират парламентарните групи и рулетката ще се завърти”, каза още конституционалистът.


Препоръчай Сподели
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Ads / Реклама
Ads / Реклама