Един от най-близките международни съюзници на Доналд Тръмп го посъветва да не се оттегля от Парижкия глобален пакт за климата, който Америка подписа през 2015 г.
Попитан дали Израел подкрепя плана на новоизбрания президент на САЩ да напусне Парижкото споразумение, специалният пратеник на Израел за изменението на климата и устойчивостта Гидеон Бехар каза: „Колкото повече хора ще останат... толкова по-добре.“
Усилието да се ограничи опасното глобално затопляне е „международно усилие“, добави той. Парижката сделка изисква от страните доброволно да намалят емисиите си на парникови газове. Той е подписан от почти всички нации на Земята. Само Иран, Либия и Йемен не успяха официално да ратифицират споразумението. Тръмп се зарече да изтегли САЩ , както направи по време на първия си мандат.
В интервю в кулоарите на разговорите на COP29 в Азербайджан Бехар подчерта, че САЩ са „най-силният съюзник и най-близкият приятел“ на Израел и тези отношения ще продължат „с всеки президент, всяка партия на власт“.
Администрацията на Джо Байдън подкрепи военно едногодишната война на Израел в Газа – която уби десетки хиляди хора като отмъщение за насилствена атака от бойци на Хамас срещу Израел през октомври 2023 г. – и срещу Иран и неговите подставени лица в Близкия изток. Тръмп каза, че ще продължи да подкрепя Израел.
Бехар каза, че чисти технологии като обезсоляване, възобновяема енергия и намаляване на използването на вода в селското стопанство представляват икономически възможности, които Израел и САЩ могат да споделят.
„Потенциалът е огромен и голям и много добри перспективи за бизнесмени от двете страни в тези области“, каза израелският посланик.
Бехар каза, че Израел гледа на разговорите в Баку като на възможност страната му да говори с други в Източното Средиземноморие и Близкия изток за укрепване на защитата на сухия регион срещу изменението на климата. Той беше оптимистично за тези дискусии, които според него продължават въпреки по-широкия конфликт.
„За нас участието тук е важен знак, че въпреки ситуацията в Израел, войната и т.н., ние сме ангажиран член на международната общност“, каза той.
Той каза, че първото президентство на Тръмп е започнало нормализиране на отношенията между Израел и някои от арабските му съседи чрез споразумението, известно като Споразуменията на Ейбрахам.
„Тръмп инициира споразуменията Ейбрахам много успешно“, каза той. „Наистина се надяваме, че ще продължим и също така ще видим Споразуменията на
Ейбрахам да се разширяват и да създават повече възможности за регионално сътрудничество във всеки аспект, включително климата, продоволствената сигурност, водата и т.н.“
Той похвали опита на Израел в рециклирането на водата и капковото напояване и каза, че страната е обучила експерти от цял свят да използват и пресъздават техните технологии.
„Само чрез сътрудничество и съвместна работа можем да създадем тази устойчивост“, каза той.
Но конфликтът, обхващащ региона, беше неизбежен по време на преговорите за климата. По време на среща на върха на световните лидери, проведена във вторник и сряда, няколко близкоизточни президенти и министър-председатели използваха обръщението си, за да осъдят Израел.
Турският президент Реджеп Тайип Ердоган обвини Израел в „клането на деца, жени и възрастни хора... Това е тежка хуманитарна и екологична катастрофа и отговорните трябва да бъдат държани отговорни пред международния съд“.
Бехар призна, че войната – която опустоши Газа, разсели милиони, създаде хуманитарна криза и причини големи щети в Южен Ливан – „не допринася със сигурност“ за устойчивостта на региона.
„След като този конфликт приключи, ще бъде по-лесно да се насърчи регионалното сътрудничество“, каза той.
Превод и редакция: ФрогНюз