На 15 ноември започват Коледните пости, които ще продължат до Бъдни вечер, 24 декември. Постът е велика духовна сила, която освещава душите ни и ни помага да надделеем над тъмните сили и лошите мисли в себе си.
Освен това пречиства и тялото, което е храм на Светия Дух. Ето защо духовното очистване обхваща не само ограничаването на храната, но и освобождаването от греховни постъпки. Без молитва и покаяние обаче постът би се превърнал просто в диета.
Хранителни правила по време на постите:
На Коледни заговезни – последния ден преди поста, се консумира за последен път блажно: обичайно се приготвят кокошка с кисело зеле, тиквеник с орехи и пълнени чушки с боб. През постите се избягват месо, млечни продукти и яйца. Рибата е разрешена на Никулден.
Всички храни с растителен произход са позволени по време на постите. Забранени са месо, яйца и млечни продукти, но при по-големи християнски празници като Въведение Богородично (21 ноември) и Никулден (6 декември) се разрешава риба. Седмица преди причастие не се консумира и олио.
Заместители на животински продукти:
Месото може да бъде заменено с бобови култури като фасул, грах, леща и нахут, богати на фибри и протеини. Киноата и булгурът също са добри източници на хранителни вещества, а соята и варивата са отлична алтернатива на месото. За млечни продукти опитайте растителни сирена като тофу и сирене от кашу.
Постът ни приканва да включим в менюто си сезонни плодове и зеленчуци – моркови, ряпа, зеле, тиква, цитруси, банани, ябълки и сушени плодове.
Подготовка за изповед и св. Причастие:
Човек, който се подготвя за изповед и св. Причастие, трябва да уточни начина и степента на постене с изповедника си. Хора със здравословни проблеми е добре да се консултират и с лекар, преди да започнат пълноценен пост.