Прототип на устройство за дихателен анализ успешно открива разликите между здрави хора и пациенти с рак на белия дроб. Създадено от екип от Университета Джъдзян в Китай, устройството търси съединението изопрен – по-ниските му нива са индикатор за рак на белия дроб.
Сега технологията вече позволява такова откриване, поне в доказателствена форма. Ранната диагностика на белодробния рак е от ключово значение за ефективно лечение, а новото устройство предлага обещаващ, достъпен и неинвазивен метод за скрининг, съобщи Science Alert.
„Нашата работа е пробив в евтиния и неинвазивен скрининг на рака чрез анализ на дишането и също така е принос към развитието на иновативни материали за газови сензори,“ посочват изследователите.
За постигане на висока чувствителност, учените използват нановлакна от платина, индий, никел и кислород. При контакт с изопрен, тези влакна отделят електрони, което се измерва от сензора. Резултатът е устройство, което разпознава нива на изопрен до 2 ppb (части на милиард) – значително усъвършенстване спрямо досегашните технологии. В тестовете при болни от рак изопренът в издишания въздух е под 40 ppb, докато при здравите нивата са над 60 ppb.
Нанопластините в устройството доказано разпознават изопрена сред други химикали и функционират дори при по-висока влажност, което е от ключово значение за дихателен анализатор. Изследователите обаче отбелязват, че предстоят още проучвания.
„С оглед на значителния потенциал на пазара за диагностика на рак на белия дроб, комерсиализацията на технологията изисква допълнителни изследвания на сензорните материали, точната връзка между изопрена в дъха и рака на белия дроб, алгоритми за анализ на данните и интеграция с преносими устройства“, коментират те.
Ракът на белия дроб е водеща причина за смъртност от ракови заболявания в света, основно заради тютюнопушенето, и през 2020 г. е отнел живота на около 1,8 милиона души.