"Има нужда от структурна реформа в управлението на водите в България", заяви пред БНР Борислав Сандов, бивш вицепремиер и министър на околната среда и водите. Той коментира предложението на министър Георги Тахов за създаване на единен орган, който да поеме управлението на водните ресурси у нас.
„Държавна агенция, както си я представя министър Тахов, е един от вариантите. В момента водите в България се управляват разпарчетосано между няколко министерства, което води до лоша координация", отбеляза Сандов.
Той подчерта, че ако управлението включва и инфраструктурата, това би направило реформата по-мащабна и би могло да доведе до създаване на отделно министерство за водите и горите. Според него обаче политическата криза прави подобни реформи трудни, тъй като те биха засягали множество интереси.
„Краткосрочните действия трябва да се съсредоточат върху правоприлагането, предотвратяване на нарушения и кражби, както и спирането на течовете в най-лошото състояние на инфраструктурата", добави той.
Сандов предупреди за възможни сериозни водни режими по Южното Черноморие и подчерта необходимостта от изграждане на централи за обезсоляване на морска вода. "Засушаването в Черноморския регион е трайно и държави като Израел вече разполагат с такива централи. Тези инсталации не се изграждат бързо, но след десет години Южното Черноморие ще се нуждае от подобна алтернатива", каза той.
Той посочи и необходимостта от оптимизиране на използването на водните ресурси от река Дунав и създаване на кадастър за подпочвените води, както и от стратегии за по-добро управление на язовирите и инфраструктурата.
"Честата смяна на правителствата създава усещане за безвремие и не ни позволява да мислим в средносрочен план", заключи Сандов.