НОВИНИ


След заровени 220 млн. лв. в мрежата, над 83 % от водата на Шумен се губи

2 2330 16.11.2024
След заровени 220 млн. лв. в мрежата, над 83 % от водата на Шумен се губи
Шумен е рекордьор по загуби на вода

След заровени над 220 млн. лв. във ВиК-мрежата в Шуменско, загубите на вода хвръкнаха до невероятните 83.7 %, а от новия водопровод протече кал. За разкош, при пускането на новата тръба областният град остана на сухо цяла седмица, което успя да вбеси дори свикналите на всякакви водни безобразия шуменци.


Шумен е рекордьор в България по загуба на вода – цели 83.7% изчезват, съобщи през септември 2024 г. служебният министър на регионалното развитие Виолета Коритарова. Водните проблеми в Шумен са от години и непонятно как се задълбочават, въпреки налетите стотици милиони в сектора и златната цена на водата от 5,48 лв. за кубик.

 

В периода 2007-2014 г. в шуменската ВиК-мрежа бяха заровени близо 100 млн. лв. по програма на Европейската комисия. Резултатът се оказа плачевен – загубите на вода се увеличиха до 80 %. От 2020 г. във водния сектор в Шуменско се наливат нови 126 млн. лв. по проект по ОП „Околна среда“. Този път резултатът е направо шокиращ – загубите на вода скочиха на 83.7 %. Шуменци вече иронично коментират, че ако ВиК усвои още един проект, „ще превъртим играта и ще ударим 100 процента загуби!“

 

Големият европроект за 126 млн. лв. беше подписан в началото на 2020 г. и трябваше да реши два основни проблема на Шумен: да се построи нов водопровод от яз. Тича, защото старият тече като решето и да се изгради пречиствателна станция за питейни води, тъй като шуменци близо 50 години пият вода от язовира без пречистване. В проекта бяха заложени 68 млн. лв. за нов водопровод от яз. „Тича“ до Шумен, Търговище и Велики Преслав и други 26 млн. лв. за пречиствателна станция за питейни води в Шумен. Всички дейности трябваше да приключат за две-две и половина години.

 

Пет години по-късно няма нито работеща пречиствателна станция за питейни води, нито окончателно завършен водопровод. Към новата тръба все още не са включени Търговище и Велики Преслав, а пускането й в Шумен се превърна в истински кошмар.

 

Превключването от стария към новия водопровод започна на 4 ноември и по план на 5 ноември шуменци трябваше да осъмнат с вода от новата тръба. При пускането на водата обаче гръмна помпа в основната помпена станция, захранваща Шумен. Както признаха по-късно от ВиК, помпата се строшила заради пълния с пръст и камъни водопровод. След смяна на помпата, на 5 ноември следобед водата от новия водопровод все пак стигна до шуменци. И от чешмите протече отвратителна мътно-кафява течност. Докато гражданите заливаха социалните мрежи със снимки на калната вода, от ВиК се правеха, че няма проблем, а от здравната инспекция /РЗИ/ не казваха нито дума.

На 6 ноември институциите най-после реагираха. Първо кметът на Шумен Христо Христов обяви, че е поискал обяснения от ВиК и РЗИ за течащата от чешмите мътна вода. Малко по-късно от здравната инспекция съобщиха официално това, което всички граждани видяха с очите си ден по-рано – че водата е негодна за пиене. РЗИ констатира „неприемливо влошаване на качеството на водата по органолептични показатели „мътност” и „цвят“ и препоръча водата в населените места, снабдявани от яз. „Тича” – гр. Шумен, с. П. Волов, с. Белокопитово и с. Дибич, да не се ползва за пиене и приготвяне на храна

 

Около обед и от пресцентъра на ВиК благоволиха да пуснат съобщение за ситуацията. „Във връзка със силно завишената мътност на водата след плановото спиране и превключване на новия довеждащ водопровод, ВиК Шумен уверява, че дружеството е предприело необходимите действия за решаване на проблема. Това включва отваряне на съответните пожарни хидранти за промиване на тръбата и се извършва предвиденото хлориране. Силното замътняване на водата се появи при пускане на водата и увличане на големи количества наноси, които попаднаха в новия довеждащ водопровод и такива, които вероятно са навлезли в тръбата по време на изпълнение на работите по това и предишни присъединявания“, заявиха от ВИК.


Авариите в злополучната помпена станция обаче продължиха и помпите продължаваха да „гърмят“ при всеки опит за пускане на водата, заради носените от новия водопровод кал и камъни. Градът остана на сухо цяла седмица, а в кратките часове, когато нещо течеше от чешмите, то беше мътилка, негодна за употреба. На 8 ноември вбесените шуменци излязоха на протест пред централата на ВиК – Шумен и поискаха оставката на водния шеф Иван Пушкаров. Той обаче се скри от гражданите, а няколко дни по-късно се оправда, че по документи водопроводът бил напълно изряден. „Имаме подписани протоколи от надзора, че тръбите са били изчистени“, заяви Пушкаров на среща с граждани и съветници, организирана от кмета на Шумен. За участие в срещата пристигна и директорът на ВиК-холдинга инж. Лозко Лозев, който заедно с Пушкаров се опита да намери някакви оправдания за поредните водни безобразия.

 

26-километровият водопровод беше построен от две компании – „Джи Пи Груп“ и обединение ДЗЗД „Тича 2020“, в което влизат „Билдинг Комфорт“ ЕООД, „Водстрой ВТ“ АД и „Сет инженеринг“ ЕООД. Те бяха избрани за изпълнители по обществена поръчка на ВиК-Шумен за проектиране, строителство, доставка на материали и авторски надзор на водопровода. Други три обединения на строителни фирми бяха отстранени с мотив, че имат несъотвестния със заданието. По проект водопроводът се изгражда от чугунени тръби, а в участъка през река Камчия – от полиетиленови. Новите тръби са с диаметър 800 мм и са по-малки от старите /1000 мм/, което според работещи във ВиК създава големи проблеми.

 

„Джи Пи Груп“ построи тръбата в участъка от Велики Преслав до помпена станция „1300“ в Шумен, като спечели търга с предложена цена от 19,3 млн. лв. без ДДС. Другите трасета, от яз. Тича до ревизионна шахта „Търговище“ и до Велики Преслав, се изпълняват от ДЗЗД „Тича 2020“. За двата участъка обединението предложи цена от 21,3 млн. лв. и от 15,6 млн. лв. без ДДС.

 

Само месец след старта на строителството, в началото на 2023 г. репортер на За истината алармира, че има проблеми с изграждането на водопровода. Тогава в социалните мрежи се появиха снимки от полагането на тръбите край помпената станция до Велики Преслав, публикувани от екозащитника Красимир Минев. Снимките показват, че тръбите се поставят в дълбок изкоп направо върху пръстта и се засипват, без никакво уплътнение или подложки. Репортерска проверка на място потвърди случващото се и установи, че новите тръби са пълни с пръст, както се вижда и на снимките. „Тръбите се хвърлят в изкопа, след което се „монтират“, като багерът ги натиска отгоре с кофата и след това веднага ги засипва с пръст. При този начин на „строителство“ чугунените тръби могат да се счупят и новият водопровод може да аварира на всеки метър“, коментира Минев и прогнозира: Ще имаме водопровод, но няма да имаме вода!

 

След публикацията, строителният надзор спря временно обекта заради съмнения в некачествено строителство, а на следващия ден на място се появиха няколко нови багерчета, които утъпкваха пръстта в изкопа преди полагането на тръбите.

 

Междувременно общественото Радио Шумен побърза да опровергае публикацията за проблемите с новия водопровод. „Не е вярно, че има нарушения в строежа на новия водопровод от яз. „Тича“ към Шумен“, обяви радиото, при това в специална рубрика по проект за „радио-проверки на факти за по-надеждна медийна среда“ (#factcheckEI_BNR). Радиото „опроверга“ случая, като даде думата на шефа на фирмата за надзор, който обяви, че няма никакви нарушения. От друга страна, ръководителката на звеното за управление на проекта Надежда Петкова призна, че „на обекта имаше малки забележки по отношение на изкопа и трамбоването и фирмата изпълнител е коригирала дейностите“. Общественото радио обаче стигна до заключение, че „твърденията, които внушават, че има нарушения в строежа на новия довеждащ водопровод от яз. „Тича“ към Шумен, както и че тръбите се поставят неправилно, са НЕВЕРНИ“.

 

Година и половина по-късно всички разбраха, че има проблем с водопровода, а Красимир Минев се оказа прав с прогнозата си „Ще имаме водопровод, но няма да имаме вода!“. От ВиК обаче така и не откриха виновен за случилото се и не отговориха на въпроса кой ще понесе отговорност за кошмара на шуменци, за затлачените с кал електроуреди и за авариите в помпената станция. Шефът на ВиК-Шумен Иван Пушкаров обяви, че работи по документи, според които новият водопровод е бил прочистен от всякакви наноси, преди да бъде включен към системата. „Има подписани протоколи от надзора“, повтори няколко пъти Пушкаров. Той обаче не отговори на въпросите дали ще потърси отговорност от надзорниците, подписали очевидно невярни протоколи и от фирмата-строител. Срещата с него и с шефа на ВиК-холдинга инж. Лозев така и не даде отговор на най-важните въпроси на шуменци: Защо в Шумен има такива огромни загуби на вода? Защо загубите продължават да се увеличават, въпреки вложените стотици милиони във водния сектор? Защо 40-годишната помпена станция, захранваща града, е в окаяно състояние? Защо старият водопровод от яз. Тича продължава да тече като решето? Защо новият водопровод се оказа пълен с пръст и камъни? Къде са парите на шуменци, които плащат близо 6 лева за кубик вода, а от чешмите им тече кал? Кога ще бъде готова новата пречиствателна станция?


Единствените ясни отговори на шефа на ВиК бяха свързани с цените и евентуалните компенсации: Не, ВиК-Шумен няма да намали цената на водата и не, гражданите няма да получат компенсации за изтеклите през тръбите им кубици кал!

 

Междувременно от община Шумен дадоха знак, че най-вероятно ще сезират прокуратурата заради проблемите с водата. Попитан от репортер на За истината дали няма да потърси отговорност от ВиК, кметът на Шумен Христо Христов отговори, че юристите на общината работят по темата и най-вероятно ще бъде сезирана прокуратурата.

 

А преди дни стана ясно, че ЕК дава България на съд заради ВиК-мрежата и състоянието на канализациите. Страната ни така и не успява да покрие изикванията за държава-членка на ЕС, въпреки осигурените огромни средства от еврофондовете и изхарчените милиарди.

 

Дияна  Желязкова, За истината

 


Препоръчай Сподели
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Ads / Реклама
Ads / Реклама