Учени откриха най-големия корал я света в югозападната част на Тихия океан. Откритието беше обявено едновременно с преговорите на ООН за климата COP29 в Баку, Азербайджан, които се опитват да постигнат напредък в борбата с изменението на климата, предаде Би Би Си.
Мега коралът, който представлява съвкупност от множество свързани помежду си малки същества, които заедно образуват един организъм, а не риф, може да е на повече от 300 години.
Възрастта му означава също, че той действа като прозорец към историята на океанските условия в миналото. Учените се надяват да го изследват, за да научат повече за начина, по който е израснал.
„Отидох да се гмурна на място, където според картата имаше потънал кораб, и тогава видях нещо“, казва Ману Сан Феликс.
Той повикал със себе си и сина си, с когото се гмуркат заедно.
„Да видиш коралите, които се намират на Соломоновите острови, беше като да видиш „катедрала под водата“, казва Феликс.
„Това е много емоционално. Изпитах огромно уважение към нещо, което е останало на едно място и е оцеляло в продължение на стотици години. Помислих си: „Уау, това е било тук, когато Наполеон е бил жив“, добави той.
Учените по време на експедицията измерват коралите с помощта на специална рулетка под водата. Оказва се, че той е широк 34 м, дълъг 32 м и висок 5,5 м.
Тревор Манемахага, министър на климата за Соломоновите острови на срещата на върха, заяви, че неговата нация ще се гордее с новооткрития корал.
„Искаме светът да знае, че това е специално място и то трябва да бъде защитено“, каза той.
„Разчитаме най-вече на морските ресурси за икономическото си оцеляване, така че коралите са много, много важни. И е много важно и критично за нашата икономика да се уверим, че коралите ни не се експлоатират“, уточни той.
Малките островни държави като Соломоновите острови са изключително уязвими от изменението на климата.
Манемахага обясни, че е видял от първа ръка последиците от глобалното затопляне върху неговата страна, тъй като то предизвиква по-мощни циклони и ерозира бреговата линия, което води до падане на къщи във водата.
В световен мащаб коралите са изправени пред изчезване, тъй като океаните се затоплят в резултат на изменението на климата.
Коралите се състоят от стотици хиляди живи организми, наречени полипи, всеки със собствено тяло и уста, които растат заедно като колония. Някои корали израстват с твърд външен скелет, а когато много от тях се слеят, образуват коралов риф.
Някои от тези рифове могат да се простират на огромни разстояния, образувайки огромни структури, в които живеят риби и други видове.