НОВИНИ


32% от децата в България са с наднормено тегло: Как да спрем тенденцията?

2 2141 18.11.2024
32% от децата в България са с наднормено тегло: Как да спрем тенденцията?

В България расте делът на затлъстяване сред децата на 7 години от 28,2% на 32%. Интересен факт е, че децата с най-висок риск от затлъстяване са от образовани семейства с високи или средни доходи.


Все повече 7-годишни деца в България попадат в обхвата на "тихата епидемия" на затлъстяването. Данни от Националния център по обществено здраве и анализи (НЦОЗА) и Световната здравна организация (СЗО), представени в ново проучване, разкриват тревожна тенденция сред първокласниците у нас. Днес се представи проучване за затлъстяване сред първокласниците у нас.

 

32% от българчетата на 7 години са с наднормено тегло, като от тях половината са със затлъстяване или тежкостепенно затлъстяване. 20,4% са с опасното затлъстяване в областта на талията. Данните са изключително тревожни според експертите. 50% от 7-годишните не ядат всеки ден пресни плодове и зеленчуци. Децата спят недостатъчно, не спортуват достатъчно и стоят пред екрана. 

 





Всяко 20-то дете на тази възраст има по-малко от препоръчителния един час физическа активност. Всяко четвърто дете на 7 години яде солени снаксове по-често от 3 дни в седмицата. Всяко трето дете на тази възраст прекарва пред екран над 2 часа на ден. Данните показват още тревожни тенденции. Всяко второ дете консумира по-често от 3 дни в седмицата храни и напитки, подсладени със захар. Оказва се, че всяко седмо дете не закусва всеки ден. Всяко второ ходи на училище с кола. Всяко четвърто не посещава или го прави по-рядко от 2 дни седмично клубове за спорт или танци в свободното време. Едва 3% от 7-годишните консумират препоръчваните 5 или повече порции дневно плодове или зеленчуци. Специалистите предупреждават, че пълните деца стават пълни възрастни. 

 





Според СЗО след 10 години със затлъстяване ще бъдат 17 милиона момчета и 11 милиона момичета на възраст между 5-19 години. Затлъстяването е рисков фактор за сърдечносъдови заболявания, онкологични заболявания, репродуктивни проблеми и др. Точно в детска възраст се формират важните хранителни навици. Оказва се, че все повече деца растат в среда, която не ги насърчава към здравословно хранене и активен начин на живот.


Препоръчай Сподели
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Ads / Реклама
Ads / Реклама