"Бюджетът е една работна хипотеза как ще се развива икономиката на България и какви ще бъдат приходите и разходите на кабинета. А Министерство на финансите я администрира."
"Това се атакува с контрахипотези и други изходни цифри за това как ще вдигнем заплатите. Но така или иначе - приходът е такъв, какъвто е. Той няма как да стане по-голям. Задачата - да си покрием и главата, и краката, ако одеялото е късо, е нерешима. Освен, ако не направим по-ефективна икономиката и съответните сектори, или не направим така, че да произвеждаме повече, отколкото преди."
Това заяви в ефира на Нова телевизия банкерът и финансист Левон Хампарцумян. Той изрази мнение относно новите предложения на Финансовото министерство за попълване на дупките в бюджета за следващата година.
„Представете си силовите структури, ако излязат с техните методи, много вероятно е някое правителство да вземе да им се подчини. Но тези пари, които ще им бъдат дадени, без да са подкрепени с нарастване на производителност, нови стоки и услуги, ще започнат да се обезценяват. Бавно, но сигурно режат клона, на който седят. Защото, ако тази система иска повече и повече пари, а не направи нещо - да повиши ефективността си, приноса си към обществото и държавата, означава, че ние вървим към трудни години”, смята Хампарцумян по отношение на искането за ръст на заплатите в системата на МВР и отбраната.
Специалистът коментира и връщането на ДДС за ресторантьорския бизнес и планираното повишаване на акциза за тютюневите изделия.
„Ресторантьорството е типичен бизнес, който не обича да плаща данъци. По-добре е за по-малките ресторанти да има някакъв патентен данък, за да се облекчат данъчните. Да се рационализира цялата система. Колкото е по-проста данъчната ни система, толкова по-високи са приходите и по-лесно се контролират”, категоричен бе експертът.