НОВИНИ


Пловдив блясва с великолепен древноримски комплекс от времето на императорите Марк Аврелий и Адриан

2 7593 19.11.2024
Пловдив блясва с великолепен древноримски комплекс от времето на императорите Марк Аврелий и Адриан
Източната порта на Филипопол

Великолепието на Пловдив от римско време вече е достъпно за граждани и туристи. Невероятна атракция оживява,  разкривайки античния вид на „Източната порта на Филипопол“. След 45 години неуморни археологически усилия и умения проекта вече  е завършен. От дни той е достъпен за всеки любопитен да се пренесе 18 века назад в историята.


Официално лентата му ще бъде прерязана тържествено от 10 ч. днес. В рамките на проекта, който е дело на арх. Галина Пировска, е направено реставриране и експониране на портата с прилежащите структури.

 

Проучванията са от археолога Мая Мартинова, а реставрацията е дело  на  художника реставратор Никола Стоянов.

 

През Източната порта се е осъществявала връзката между Филипопол и Византион. От това място минавал и друг важен път, който свързвал града с Дунавския лимес. Изградена е в източното подножие на Трихълмието. Комплексът заема важно място в градоустройствената архитектура на античния град. През 30-те години на II век тук е построена почетна арка, свързана с очакването тържествено посрещане на император Адриан.

 

След изграждането на крепостната стена при Марк Аврелий, съчетанието на градска порта и арка насочват към извода, че това бил е официалният вход на града, през който са влизали императори и официални лица. Неслучайно точно тук е поставен двуезичният надпис – на гръцки и латински, за изграждането на крепостта през 172 г. сл. Хр.

 

След варварското готско нашествие през 251 г. градът преживява разрушения, след което започва да се възстановява, а тази негова част е придобила нов вид. Предполага се, че от двете страни на улицата е имало казармени помещения, които заедно с портата са част от цялостен комплекс.

 

Стартът на проекта “По крепостните стени на Филипопол” е даден през 2022 г., като включва реставрация и консервация на Източната порта и Небет тепе. Финансирането по оперативна програма “Региони в растеж” е близо 7 млн лева, а съфинансирането от община Пловдив възлиза на 2 млн лева. Източната порта е финансирана с 2 790 000 лв. за строително-монтажни работи, както и допълнителни средства за проектиране и надзор.

 

Пловдив  отправя предизвикателство към древните обекти на Гърция и Италия, които привличат туристи от цял свят. Важно е да се знае, че в продължение на 5 години входът за разглеждане на уникалния комплекс ще е безплатен. Такава привилегия почти не съществува за подобни обекти в Европа.

 

***


.
Император Марк Аврелий

 

Марк Аврелий, философът на императорския трон, управлява Римската империя от 161 до 180 г. (от 161 до 169 г. съвместно с Луций Вер, от 169 до 177 г. – еднолично, от 177 до 180 г. – заедно със сина си Комод). През неговото царуване империята е въвлечена в изтощителна серия от отбранителни войни по границите си и преминава през период на обществени сътресения и икономически затруднения. Марк Аврелий е запомнен най-вече със своето посвещаване на стоическата философия и с оставените от него философски записки.

 

***


.

Император Адриан

 

Публий Елий Траян Адриан (на латински: Publius Aelius Traianus Hadrianus; Imperator Caesar Traianus Hadrianus Augustus; 24 януари 76, Италика, Испания; 10 юли 138, Бая) е римски император от 117 до 138 г. Той е третият от т.нар. „Петима добри императори“ от Нерво-Антониновата династия.

 

Неговото твърдо и хуманно управление е значимо за Римската държава, както поради мира и окончателния отказ от завоевателна външна политика, така и заради продължаващия икономически подем на градовете в империята. Адриан притежавал изключително образование и култура, бил известен като пътешественик и строител, а също така той бил изявен поклонник и ценител на изкуствата.

 

 

 

 

 


Препоръчай Сподели
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Ads / Реклама
Ads / Реклама