НОВИНИ


Изкуственият интелект говори на български, цял свят ръкопляска на високата ни технология

3 11594 19.11.2024
Изкуственият интелект говори на български, цял свят ръкопляска на високата ни технология
Мартин Вечев и Антон Александров

Българският Институт за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии (INSAIT) представи изкуствен интелект (ИИ) от ново поколение, създаден да работи на български език. По този начин страната ни стана първата държава, която разполага с изкуствен интелект на толкова високо технологично ниво на собствения ѝ език, създаден от научна организация с държавно финансиране.


Технологията може да се използва свободно и да бъде внедрена в системата на всяка българска институция, компания или организация.

"Де факто измислихме нова технология на базата на научни изследвания от последната година. Едно от приложенията на тази нова технология е как ИИ да се обучава на нови езици, не само на български. Има огромен интерес от цял свят към нея. Хората от цял свят искат да дойдат в България, за да се занимават с най-високите технологии", обясни в интервю за "Лице в лице" проф. Мартин Вечев, основател и научен директор на INSAIT.

 

България вече ще е позната по света и с развитието на високи технологии, освен с розовото си масло и киселото мляко.

 

"Всичко става изкуствен интелект + х, където х е дадената сфера", обясни формулата проф. Вечев.

 

С това той има предвид, че технологията, ще проникне във всеки сектор: здравеопазване, обучение на ученици и студенти, правни казуси и т.н.

 

“Учи се от голям масив и брой примери, подобно на човека, просто се учи много по-бързо от човека. В някои неща е по-умен от нас. Разликата е, че му трябват много примери, за да се научи на нещо просто: много примери на бяла маса, за да разбере, че тя е такава. До някакво ниво може да научи информацията в една библиотека за час, а на човек няма да му стигне и целият му живот”, обясни още основателят на INSAIT.

 

Главният изследовател за публичното представяне на изцяло новия български изкуствен интелект - Антон Александров, обясни, че технологията не е добра като поет или писател, например.

 

"Моделът е виждал произведения на Ботев и Вазов, може да ги имитира добре, може да напише стихотворение, което се римува", добави той.

 

 


Препоръчай Сподели
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Ads / Реклама
Ads / Реклама