НОВИНИ


Да се върне ли ДДС-то за заведенията? Спор и напрежение между Алибегов и Хампарцумян

18 12060 20.11.2024
Да се върне ли ДДС-то за заведенията? Спор и напрежение между Алибегов и Хампарцумян
Ричард Алибегов, Левон Хампарцумян

Няма да ви давам акъл за банковото дело, а вие няма да ми казвате как сваляме качеството в ресторантите със замразени храни. Така остро се обърна Ричард Алибегов към банкера Левон Хампарцумян.


Не ми давйте акъл, но аз съм потребител, уточни Левон, при което Алибегов отсече: Да свалим качеството, за да излезе сметката, това ли трябва да направим.

 

Поседва светкавичен отговор на Хампарцумян: Ако правим социална кухня, трябва да направим така, че да може със субсидия, ако правим ресторант, за да бъде в баланс всичко в икономиката, нещата трябва да струват, толкова, колкото струват, обясни по бТВ Хампарцумян.

 

"Поискахме среща с финансовия министър дали тези 400 млн. лв. прогнозни приходи при увеличаване на 20% ДДС са реални. Общите данъци, които сме внесли, ще достигнат 630 млн. лв.- с 200 млн. лв. повече от 2019 г. Има изсветляване и дисциплиниране на сектора", каза Ричард Алибегов, председател на Българската асоциация на заведенията.

 

Според Хампарцумян заведенията не трябва да продължават да ползват тази привилегия отт 9% ДДС.

 

Сиркаров допълни, че колкото по-малко държавата облага, толкова по-добре е за частния сектор - при по-ниски данъци има повече събираемост на приходите. От друга страна, според него, между секторите има напрежение заради различните данъчни ставки.

 

В 20 страни в Европейския съюз има намалена ставка под 10%, допълни Алибегов.

 

Мисля че увеличението на 20% ДДС ще се отрази пагубно. Каква част от сектора ще се върне в сивия сектор? Каква част от сектора ще спре да отчита оборота, попита председателят на БАЗ.

 

"Една аптека прави 5000 лв. оборот с двама души на каса. Едно заведение прави 5000 лв. оборот с 12 до 15 човека - това са заплати, осигуровки. Страшно много хора са заети при нас, което изяжда от печалбата."

 

Не бива да фетишизираме бюджета. Бюджетът е една работна хипотеза за разходите на правителството. Това заяви пред БТВ банкерът Левон Хампарцумян.

 

"Картината с публичните финанси е доста напрегната. Министър Петкова действа леко и опитва да не вкарва напрежение, но ще имаме големи казуси. Особено в отваряне на ножицата между приходите и разходите. Решенията, които тя предлага, са свързани с приходи с едностранни ефекти", каза Владимир Сиркаров, икономист.

 

Устойчиво вървим към сериозен дефицит доста над 3% в Бюджет 2025, допълни той.

 

Сиркаров добави, че диференцираното ДДС трябва да се прави в дългосрочен план, да се направят списъци с подобни сектори и да се

направи политика в дългосрочен план и разчети от Министерство на финансите и какви ще са ползите от това нещо.

 

 


Препоръчай Сподели
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Ads / Реклама
Ads / Реклама