НОВИНИ


Българска следа в разследването "Моби Дик": От Враца до италианската мафия

0 3038 20.11.2024
Българска следа в разследването
Мая Методиева БГНЕС

Мая Методиева, бизнесдама с впечатляващ възход от Враца, е в центъра на мащабно разследване на Европейската прокуратура. По време на операция „Моби Дик“ тя е свързана с международна схема за източване на ДДС на стойност 520 млн. евро, управлявана от неаполитанската мафия Камора.


Мая Методиева, родена през 1979 г. във Враца, е ярък пример за бърз възход в бизнеса, който завършва със сериозни обвинения. Европейската прокуратура я свързва с мащабна престъпна схема, разкрита по време на операция "Моби Дик", фокусирана върху измами с ДДС на стойност 520 млн. евро. Схемата включва няколко мафиотски групировки от различни държави в ЕС. По случая вече са издадени 43 заповеди за арест, включително в България.


Коя е Мая Методиева?


Според информация от разследващия сайт Bird.bg, Методиева започва своята кариера с малък бизнес във фризьорството и козметиката. През 2018 г. тя основава IT компанията „Солюшънс Ай Ти“ ЕООД, която за няколко години достига впечатляващ оборот от 43 милиона лева годишно. Мая Методиева и съпругът ѝ Петър Методиев живеят в с. Герман, като притежават също апартамент в центъра на София. В Италия семейството притежава два апартамента за гости в Рим, които се отдават под наем.


Операция "Моби Дик" и ролята на Методиева

 

На 15 ноември 2024 г. Европейската прокуратура разкрива връзката на „Солюшънс Ай Ти“ с международна схема за източване на ДДС, управлявана от неаполитанската мафия Камора.

 

Схемата, известна като "ДДС Въртележка" (VAT Carousel Fraud), включва фиктивна търговия между компании в различни държави. Методиева е сочена като контакт на двамата основни организатори – Родолфе Балеара и Паоло Флавиния. Според данни на Bird.bg, нейната компания е била използвана за фиктивни сделки, като тя е получавала комисионни за участието си.


Бърз растеж на "Солюшънс Ай Ти"


Финансовите отчети на фирмата сочат впечатляващо увеличение на оборота – от 208 000 лв. през 2019 г. до 43 млн. лв. през 2022 г. При това, компанията има само двама служители. Общият оборот за четиригодишния период надхвърля 123 млн. лв. Освен това Методиева е участвала и в други компании с италиански партньори, някои от които не подават финансови отчети.


Имотно състояние и разследване


Семейните имоти включват къща в с. Герман и апартамент на ул. „Иван Шишман“ в София. Въпреки значителните доходи, апартаментът в София е закупен с ипотека, което разследващите смятат за опит да се прикрие финансовото благосъстояние. Методиева и съпругът ѝ отказват коментар по случая. Телефоните им остават изключени, а разследването на Европейската прокуратура продължава. Тази операция е поредният удар срещу организираните схеми за финансови измами в ЕС, като участието на български граждани и компании привлича засилен интерес от страна на разследващите.
 

 


Препоръчай Сподели
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Ads / Реклама
Ads / Реклама