ИНТЕРВЮ


Адв. Стоянов за ФрогНюз: Големите строителни фирми напускат България, защото са неконкурентни на сивия сектор

4 14764 20.11.2024
Адв. Стоянов за ФрогНюз: Големите строителни фирми напускат България, защото са неконкурентни на сивия сектор
Адв. Николай Стоянов

"Много от фирмите извършващи строително-монтажни дейности са в сивия сектор. Изрядните работодатели отделят ресурс за здравословни и безопасни условия на труд, но този ресурс, никак не е малък".


"Това са скелета, мрежи, подемници, машини и съоръжения, които са колективни средства за защита и те са изключително скъпи. Един такъв работодател, който е член на Камарата на строителите, той би искал, когато влага едни средства, насреща да има и конкурентна среда. Защото няма как да имаме конкурентна цена и себестойност на продукцията, когато единият строител генерира разход за безопасни средства, а другият строител не генерира такива". 


"Една много голяма фирма предстои да напусне България точно по тази причина. Спазвайки всички тези правила, тя става неконкурентна в България. Това са видимите неща, които се забелязват в тази област". 


Това каза за ФрогНюз адвокатът по трудово право Николай Стоянов. 

 

Говорим с него по повод трагичния инцидент, който преди дни отне живота на строителен работник, а други четирима бяха ранени при срутване на стена по време на изграждане на скеле на строителен обект в района на Летище София. Инцидентът стана при изграждането на промишлена сграда.

 

При първоначалния оглед Дирекцията за национален строителен контрол (ДНСК) установи, че в сглобяемо стоманобетонно хале е извършен незаконен ремонт – премахване на зидове. Инспекцията по труда пък установи, че работниците от фаталната злополука са били без трудови договори

 

Вижте цялото интервю:

Адв. Стоянов, как ще коментирате това, че и петимата работници в склада, в който се срути скеле, са били без регистрирани договори? Стана ясно също, че в сглобяемото стоманобетонно хале е извършван незаконен ремонт.


Дали ремонтът е законен, или е незаконен е въпрос на установяване за наличие на съответните документи. Всеки въпрос си е специфичен за себе си. Въпросът е защо тези работници и служители не са били екипирани, не са били с лични предпазни средства, защо не са взети мерки за здравословни и безопасни условия на труд? Да, факт е, има злополука, но трябва да се установи самият механизъм на злополуката, тъй като в случая има използвано техническо средство, дали същото е били сертифицирано, дали същото е било отговаряло на законовите изисквания, защото злополуката може да бъде както човешка грешка, така и някаква повреда в техническото оборудване. Това, разбира се, не оневинява работодателя. В този случай не е ясно кой е работодателят за обществеността. Този, който възлага работата на работниците е длъжен да извърши както обезопасяване, така и да осигури машини и съоръжения, които да отговарят на техническите изисквания, за да не се стига до подобни инциденти

Когато става въпрос за работни места, Инспекцията по труда също трябва да осъществява контрол. Куца ли контролът изначално?


Инспекцията по труда е контролен орган. Не във всеки един обект има задължение да присъства, но може и да присъства във всеки един момент от извършване на строително-монтажни работи. Това е обективно ясно, затова непрекъснато се извършват проверки, за да може да се установяват нарушения, да се налагат предписания, имуществени санкции.


Когато говорим за отговорност в строителството, тя тръгва отгоре надолу. Тръгва от възложителя, който има абсолютно същите задължения да изисква най-вече от строителя, който е работодател на работниците и служителите, а строителят да осигури всички здравословни и безопасни условия на труд на работниците и служителите. Това са комплексни здравословни и безопасни условия на труд, които включват колективни средства на защита, лични предпазни средства, безопасни машини и съоръжения. Аз като одитор по безопасност в строителството мога да ви кажа, че има три основни злополуки, които се повтарят назад във времето. Това са риск от падане от височина, риск от удар от електрически ток и удар от падащи предмети. Тук вината не можем да кажем, че е само на работодателите.


Моето становище за 20 години в тази сфера е, че дори и работодателят да има голямото желание да осигури всички здравословни и безопасни условия на труд, да е разпределил отговорността на длъжностните лица - технически ръководители, бригадири, координатор на безопасност, въпросът е, че е много важно какво е самосъзнанието на съответния работник или служител. Защото колкото и да го инструктираш, колкото и да го обучаваш, ако той сам не пази себе си, при всички взети мерки, злополука отново би се случила.

 

Добрата практика, която аз имам и мога Ви споделя е от Англия, 2012 г. когато като главен юрисконсулт на Инспекцията по труда, ме поканиха да видя един обект. Там видях една българска бригада, която не само беше облечена и екипирана с каски, но дори не си сваляха каските, когато излизаха извън обекта. Трябва да подчертаем, че организация на самата държава е много добра. На всеки, който иска да работи в строителството, му се издават едни електронни карти. При извършване от страна на работника на нарушение, това се чекира на картата му и той не може да започне работа на друго място. Така че, става въпрос и на контрол от страна на държавата и натиск от страна на възложителя, строителя, служителя. Не бива да подценяваме фактора, че и работниците, и служителите също трябва да дават своето за здравословните и безопасни условия на труд, използвайки личните предпазни средства, указанията на работодателя, както и инструкциите за безопасна работа.


Много фирми ,извършващи строително-монтажни дейности, са в сивия сектор. Вие може като възложител да си наемете някаква фирма или някакво лице, което да ви гарантира, че има фирма. Това лице да  доведе работниците и служителите си, но всъщност той изобщо да няма регистрирана фирма и тези работници, ако пострадат, вие - като възложител, да сте виновни за тази злополука. Има най-различни ситуации, които трябва да се разглеждат от различни ъгли. 

Реално, само около 7000 са строителните фирми, регистрирани в Камарата на строителите. Трябва ли и Камарата да вземе отношение по тези случаи, защото от там също трябва да осъществяват контрол?


Изрядните работодатели отделят ресурс за здравословни и безопасни условия на труд и този ресурс, повярвайте ми, никак не е малък. Това са скелета, мрежи, подемници, машини и съоръжения, които са колективни средства за защита и те са изключително скъпи. Един такъв работодател, който е член на Камарата на строителите, той би искал, когато влага едни средства, насреща да има и конкурентна среда. Защото няма как да имаме конкурентна цена и себестойност на продукцията, когато единият строител генерира разход за безопасни средства, а другия строител не генерира такива. 


Една много голяма фирма ще напусне България точно по тази причина. Спазвайки всички тези правила, става неконкурентна в България. Това е едно от видимите неща, които се забелязват в тази област. 

 

Това, което виждам е, че въпреки голямото желание на работодателите и строителите, много често някъде надолу веригата се къса и съзнанието на техническите ръководители и персонала по-надолу е пречката ние да не видим едни добре облечени работници, които използват лични предпазни средства. Тук има два момента, работодателят ги осигурява, работникът ги ползва, но не можем да оневиняваме и работодателите, защото много съществен елемент е контрола. Трябва да има постоянен контрол от страна на работодателите, за да се промени мисленето. 

Какво друго трябва да се промени. Работи ли рационално Националната програма на държавата по здравословни и безопасни условия на труд?


Аз съм на мнение, че ние имаме добри закони, които обхващат абсолютно всички сфери на безопасността, тук опираме и на контрол и на самоосъзнаване. След като имаме такъв голям бум на строителството, няма как да разчитаме на трудовото законодателство единствено и само с няколко инспектора по труда. Това трябва да се случи в по-голям мащаб. Аз като адвокат на КНСБ и КНСБ строители, работим точно по тази линия, да може КНСБ да подпомага Главна инспекция по труда в този контрол. 

 



.

Николай Стоянов е експерт и лектор по трудово право от 2004 г. Дългогодишен служител на Инспекцията по труда и главен юрисконсулт. Води лекции за надграждащо обучение на инспекторите по труда и специалисти по трудово право. Анализира съдебната практика на върховните и административните съдилища, която е в основата на издадените му книги. Автор и създател на специализираният сайт по трудово право www.uvolni.me

 

Констанца Илиева

 


Препоръчай Сподели
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Ads / Реклама
Ads / Реклама