"Измененията в Конституцията от декември 2023 г. създадоха в голяма степен невъзможност да се избере председател на Народното събрание."
Това мнение изрази в ефир ана БНР доц. Христо Орманджиев, преподавател по конституционно право във Великотърновския университет. Тези промени не бяха удачни, подчерта той.
Съгласие на народните представители би могло да отпуши целия процес, но те явно може би мислят за следващи избори. Конфигурацията в НС прави на пръв поглед невъзможно съставянето на правителство, смята специалистът, запитан т.нар. домова книга ли стои в основата на кризата около невъзможността да се излъчи председател на парламента.
При 7 избора да не може да се направи правителство граничи с нещо не много нормално, посочи още доц. Орманджиев.
Експертът вижда в ситуацията в парламента "политически сметки, които излизат извън конституционната уредба".
"Вече не изключвам каквито и да е мнозинства в НС, но това състояние не може да продължава вечно, това вторачване във фигурата на председателя на НС като бъдещ потенциален служебен премиер."
"Конституцията през 1991 г., когато е създавана, не залага такава парламентарна криза, каквато е заложена с тези поправки", категоричен е преподавателят.
Доц. Орманджиев допълни, че не бива да има прибързано произнасяне по повторното сезиране на Конституционния съд за поправките в Конституцията, касаещи служебното правителство.
Конституционният съд е изправен пред много голямо предизвикателство – с тези дела и с делата за касирането на изборите, каза още той.