НОВИНИ


Тревожна прогноза: До 2100 г. климатични промени и замърсяване на въздуха могат да отнемат 30 милиона живота

1 2426 22.11.2024
Тревожна прогноза: До 2100 г. климатични промени и замърсяване на въздуха могат да отнемат 30 милиона живота

Изследователи от Института по химия „Макс Планк“ предупредиха, че до 2100 г. 30 милиона души може да умрат заради замърсяване на въздуха и екстремни температури. Информацията от новото проучване се публикува скоро след неотдавнашен доклад на ООН, който предупреждава, че Земята е на път да се затопли с „катастрофалните“ 3,1 градуса до 2100 г.


Екипът, провел изследването, анализира данни от 2000 до 2090 г. на 10-годишни интервали, както беше съобщено от Mail Online. Проучването посочва значителни регионални разлики в смъртните случаи, свързани с климата. Вероятно Южна Азия ще пострадат най-много, от части заради техните застаряващи населения и постоянни проблеми със замърсяването на въздуха.

 

За разлика от тях, в регионите с по-високи доходи, като Западна Европа, Северна Америка, Австралия и Азиатско-тихоокеанския регион, се очаква да има повече смъртни случаи, свързани с екстремни температури, отколкото такива, причинени от мръсния въздух. Тази тенденция към повишаване на температурите вече се наблюдава в няколко държави в тези райони, включително САЩ, Англия, Франция, Япония и Нова Зеландия.

Д-р Андреа Поцер, ръководителят на екипа, предостави тревожна статистика.

 

„През 2000 г. около 1,6 млн. души загиваха всяка година в резултат на екстремните температури както от студа, така и от жегата. До края на века при най-вероятния сценарий е броят да нарасне до 10,8 млн. души, приблизително седемкратно увеличение“, обясни той.

 

Д-р Поцер подчерта въздействието на замърсяването на въздуха върху смъртността, като каза: „При замърсяването на въздуха годишните смъртни случаи през 2000 г. са били около 4,1 милиона. До края на века този брой ще нарасне до 19,5 милиона, което е петкратно увеличение. Изменението на климата не е само екологичен проблем, то е пряка заплаха за общественото здраве“.

 

В подкрепа на неотложността на проблема, Жан Сциар, директор на Центъра за изследване на климата и атмосферата към Кипърския институт, коментира: „В момента се наблюдава тенденция към увеличаване на риска от климатични промени: Тези констатации подчертават изключителната важност на прилагането на решителни мерки за смекчаване на последиците от изменението на климата сега, за да се предотвратят бъдещи човешки жертви“.


Препоръчай Сподели
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Ads / Реклама
Ads / Реклама