Ще спрат ли проверките по границите след присъединяването на държавата ни в Шенген и какви промени в транспортната инфраструктура трябва да бъдат предприети? Темата коментираха съпредседателят на Атлантическия съвет в България Иван Анчев и бившият заместник-министър на вътрешните работи Филип Гунев в студиото на "Твоят ден" по NOVA NEWS.
Според Анчев това решение, което беше взето миналата седмица в Будапеща, е поправянето на една неправда към България.
"Известен факт е, че от 2011 година имаме техническа готовност за Шенген. Имахме своите предизвикателства в редица сфери. При емигрантския натиск през 2013 година, когато нелегалните мигранти стигаха до 3700 на денонощие, ние показахме, че сме надеждна граница. По-късно България беше жертва на вътрешнополитически процеси, които протичаха в Нидерландия и в Австрия. Радвам се да видя, че тези хърдели са преодоляни и самото изказване на Фон дер Лайен в края на срещата в Будапеща е достатъчно потвърждение, че не би трябвало да очакваме някакви сътресения и в края на годината ще се поздравим с присъединяването ни в Шенген", категоричен е анализаторът.
Гунев на свой ред посочи какви са следващите стъпки за страната ни:
"Ние трябва да чуем ясно от Министерството на финансите, че проверките по границата спират или ще продължат да се правят по различен начин. А от Министерството на транспорта очакваме да чуем как точно ще се развие транспортната структура. В момента след Кулата, на границата с Гърция, се чака по един час. Граничен контрол няма да има, но ще се чака на ТОЛ да си платиш едното евро. Обявиха предпроектно разширяваме на АМ „Струма”. Всички тези преговори ще трябва да бъдат направени", отбеляза той.