Зам.-председателят на социалната парламентарна комисия Светлана Ангелова обяви, че "двугодишната давност на отпуските е водещ принцип, така че всички, които не са ползвали отпуската за 2010 година, ще могат да я ползват до края на 2012 година".
Ангелова заяви, че промените в Кодекса на труда ще бъдат предложени от ГЕРБ още на първото парламентарно заседание за тази година.
Работодателят може да прехвърли за следващата година по производствени причини до десет дни отпуск. Същото може да направи и работникът по лични причини със съгласието на работодателя, обясни Тотю Младенов. Трябва приоритетно да се ползват отпуските за текущата година, смята той. По думите му това, което е останало за 2010 година може да се ползва в графика и за 2011 година, и за 2012 година. Графици да има в предприятията, за да има ред и яснота оттук нататък, отсече министърът.
Чавдар Христов от КНСБ заяви, че на днешната среща е надделяло разбирането, че трябва да се отнасяме с преклонение към конституционните права на гражданите, а не с преклонение към буквата на закона. „Нашите виждания, които бяха предварително разработени, срещнаха насрещно мислене, включително и за това, че в закона за държавния служител също трябва да се въведе график за ползване на отпуските. Иначе сигурно в практиката ще възникнат доста интересни въпроси, особено когато се преплитат отпуски на различно основание”, посочи Христов.
В края на миналата година синдикатите и социалното министерство се разминаха в позициите си колко дни от отпуска за 2010 може да се прехвърлят и да се използват през 2011 г. В приетите през лятото промени в Кодекса на труда беше записано, че натрупаните отпуски до края на 2009 г. трябва да бъдат изчистени до края на 2011 година. Това трябваше да стане по специално изготвен график между работодателите и служителите, като първо трябваше да се използва отпускът за 2010 година.