НОВИНИ


Forbes: Средната продължителност на живота на руския новобранец е около месец

14 7676 28.11.2024
Forbes: Средната продължителност на живота на руския новобранец е около месец
личен архив

Средната продължителност на живота на новобранеца в руската армия е около месец след подписване на договор за изпращането му в Украйна, пише американското списание Forbes, като се позовава на данни от естонския анализатор Артур Рехи.


От редакцията припомнят, че силите на Москва атакуват ожесточено по цялата 1000-километрова фронтова линия вече 33 месеца на война.

 

"Брутално кратката продължителност на живота на новобранците не трябва да е изненада. Решен да превземе колкото е възможно по-голяма част от Украйна възможно най-бързо, Кремъл хвърля неподготвени войски срещу украинската отбрана в зле ръководени атаки без ключова подкрепа“, твърди изданието.

 

Септември беше най-кървавият месец досега за руснаците; но и октомври не беше много по-добър. Броят на убитите и ранените на ден руснаци често надхвърля 1500 през последните месеци. Като цяло Русия е загубила между 600 000 и 730 000 войници, убити или ранени в Украйна, според правителствени източници на САЩ и официални украински данни.

 

Парадоксално е обаче, че задълбочаващите се загуби не са забавили напредването на руснаците в поне два критични сектора на фронтовата линия в Донбас. Руската офанзива, започнала в края на 2023 година, премина през Авдеевка през февруари и през лятото и есента изтласка превъзхождащите по численост и оръжие украински сили към тяхната резервна крепост - Покровск, на на по-малко от 50 километра на запад.

Междувременно руските щурмови групи от септември извършиха поредица от скъпи, но ефективни флангови маневри, които отблъснаха изтощения украински гарнизон в град Угледар и дестабилизираха цялата фронтова линия в Южен Донецк.





А наскоро руските войски – подкрепени от севернокорейски войници, "започнаха да "изглаждат“ издатината от около 400 квадратни километра, която 20 000 украински войници "издълбаха“ от Курската област още през август“.

 

Това, че Русия може да запази инерцията си на бойното поле въпреки катастрофалните загуби, е един от големите парадокси на по-широката война. Но има причини да се смята, че парадоксът е неустойчив. Има доказателства, че Русия наистина започва да остава без хора.

 

Разходите по време на война сега възлизат на повече от шест процента от брутния вътрешен продукт (БВП) – два пъти повече от тези на САЩ като процент от собствения им БВП и три пъти повече от процента, който НАТО препоръчва на държавите-членки да заделят за отбрана.

 

Всички тези правителствени пари, изпомпвани във военни предприятия, доведоха годишната инфлация в Русия до неконтролируемите осем процента. Банката на Русия повиши основния лихвен процент до 21%. Инвестициите в промишлеността се сринаха.

 

Обременените от санкции заводи не могат да намерят работници. "Специалната операция [в Украйна] отклонява хората и този проблем не може да бъде решен бързо“, казва Александър Шохин, ръководител на Руския съюз на индустриалците и предприемачите.





Не без причина рублата пада - и то бързо. От август руската валута е загубила една трета от стойността си в сравнение с щатския долар. Сривът принуди Банката на Русия да замрази вътрешните покупки на чуждестранна валута в сряда.

 

В края на 2023 г. естонското министерство на отбраната пресметна цифрите и заключи, че Украйна ще победи Русия през 2025 година,  след като "убие или осакати 100 000 руски войници през 2024 година“.

 

Всъщност броят им за текущата година може дори да е около 300 000. За да създаде условия за победа, Украйна трябва да удължи "великото руско загиване“, пише Forbes, цитирано от Фокус.


Препоръчай Сподели
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Ads / Реклама
Ads / Реклама