Грузинската управляваща партия съобщи, че Тбилиси ще преустанови преговорите за членство в Европейския съюз до 2028 г., като същевременно ще откаже бюджетни субсидии от Брюксел заради „серия обиди“ от блока към Грузия, предаде Ройтерс.
В свое изявление управляващата партия „Грузинска мечта“ каза, че ЕС използва перспективата за преговори за присъединяване, за да „изнудва“ Тбилиси и да „организира революция в страната“.
В резултат „ние решихме да не поставяме на дневен ред въпроса за започване на преговори с Европейския съюз до края на 2028 г. Отказваме ѝ всякаква бюджетна субсидия от Европейския съюз до края на 2028 г.“, пише в изявлението.
Южнокавказката държава с население 3,7 милиона души е записала целта за присъединяване към ЕС в конституцията си, но отношенията на Тбилиси с Брюксел силно се влошиха през последните месеци. Евросъюзът каза, че молбата за членство на Грузия е замразена.
ЕС все още не е коментирал изявлението на „Грузинска мечта“.
Социологическите проучвания показват, че около 80% от грузинците подкрепят членството в ЕС, а флагът на блока се развява редом с националния флаг на всички правителствени сгради в страната.
„Грузинска мечта“ посочи, че все още иска страната да се присъедини към ЕС, но през последните години е замесена постоянно в дипломатически спорове с Брюксел на фона на задълбочаване на връзките със съседна Русия.
По-рано днес грузинският премиер Иракли Кобахидзе каза пред журналисти, че членството в ЕС може да навреди на грузинската икономика, тъй като то ще изисква от Тбилиси да премахне безвизовите споразумения и търговските договори с други страни.
Местни и чуждестранни критици обвиняват „Грузинска мечта“, че партията, в която решаваща дума има основателят ѝ – милиардера и бивш премиер Бидзина Иванишвили, тласка Грузия обратно към Москва, от която придоби независимост през 1991 г.
ЕС даде на Грузия статут на страна кандидат за членство през декември 2023 г., но каза, че редица закони, гласувани от „Грузинска мечта“ оттогава, включително закона за „чуждестранните агенти“ и правата на ЛГБТ общността, са авторитарни, вдъхновени от Русия и представляват препятствие пред членството в ЕС.
Западните страни освен това посочиха, че официалните резултати от изборите през октомври, които дадоха на „Грузинска мечта“ почти 54% от гласовете, са белязани от нарушения.
Европейският парламент днес гласува резолюция, призоваваща за анулиране на изборите и повторното им произвеждане, както и за налагане на санкции на ключови фигури от управляващата партия.
„Грузинска мечта“ каза вчера, че е избрала бившия депутат Михаил Кавелашвили, който има редица антизападни изявления, за свой кандидат за президент на Грузия – длъжност, която има основно церемониална роля.
Кавелашвили трябва да замени на поста проевропейски настроената Саломе Зурабишвили, която често обвинява „Грузинска мечта“ в умишлено проваляне на надеждите на Грузия за членство в ЕС.