Изглежда, че като заместник-главен прокурор Борислав Сарафов е подписвал документи „от служебна лоялност“ към Иван Гешев, без да е запознат с тяхното съдържание. Това твърдение е част от защитната му теза по граждански иск за вреди, заведен в Софийския градски съд (СГС) срещу него, Иван Гешев и останалите от ръководството на прокуратурата.
Ищци по делото са Николай и Евгения Баневи, които претендират обезщетение от 60 000 лв. за причинени морални вреди. Конкретният повод е писмо от декември 2021 г., изпратено до международни институции и чуждестранни посланици, в което двамата са наречени „олигарси“, „недосегаеми за правоохранителните органи“ и „отговорни“ за престъпления.
В писмото, изпратено от ръководството на прокуратурата, се твърди, че то е отговор на политически натиск от тогавашната управляваща коалиция. Според Баневи обаче документът е накърнил доброто им име и представлява неправомерна атака.
По време на делото адвокатът на Борислав Сарафов и другият заместник-главен прокурор Пламена Цветанова излага тезата, че двамата са подписали въпросното писмо без възможност да се запознаят със съдържанието му. Според изложеното от тях те са били информирани, че „обстановката налага“ писмото като реакция за опазване на независимостта на прокуратурата. Подписите били положени „от служебна лоялност към главния прокурор“, в конкретния случай Иван Гешев.
Тези твърдения породиха сериозни въпроси относно професионалната етика и компетентността на Сарафов. Антикорупционният фонд (АКФ) публикува документи от делото и коментира, че действията му като заместник-главен прокурор показват липса на самостоятелност и осъзната отговорност при вземане на решения.
„Това е крайно смущаващо, особено за човек, който вече изпълнява функциите на главен прокурор и е единственият кандидат за поста. Така изглежда, че този модел ще продължи още седем години,“ коментира Андрей Янкулов, старши правен експерт към АКФ.
Въпреки тези съмнения, Висшият съдебен съвет (ВСС) с изтекъл мандат подготвя гласуване за назначаването на Сарафов като главен прокурор през януари 2024 г. Две комисии на Прокурорската колегия вече оцениха професионалните и нравствените му качества като подходящи за длъжността. Сарафов, който изпълнява временно функциите на главен прокурор след отстраняването на Иван Гешев, е заявил готовност да заема позицията.
Антикорупционният фонд припомня, че вътрешният конфликт в прокуратурата започна още през юни 2023 г., когато Иван Гешев бе отстранен от поста главен прокурор от ВСС заради уронване престижа на съдебната власт. Отношенията между Гешев и Сарафов ескалираха в публични обвинения, което допълнително поставя под въпрос стабилността на институцията. АКФ изтъква, че този случай е показателен за дълбоките структурни и етични проблеми в прокуратурата, които изискват сериозни реформи.