Европейската организация за ядрени изследвания (ЦЕРН) прекрати сътрудничеството си с изследователски институти от Русия и Беларус от 30 ноември, пише Swissinfo, предаде Фокус.
"Решението на държавите членки на организацията да прекратят сътрудничеството с Минск и Москва ще засегне най-вече сътрудничеството с руските научни институции. В същото време отношенията с руските учени, работещи по други споразумения с ЦЕРН, ще продължат“, съобщава порталът.
"От научния център посочват, че отсъствието на учени от Русия ще бъде осезаемо, но организацията ще може да компенсира тази загуба. Освен това Руската федерация никога не е била член на центъра. Тя има специален статут на държава-наблюдател, не е участвала в съставяне на годишния бюджет и няма право на глас. Броят на учените от Беларус е традиционно малък“, добавят от Swissinfo.
През декември 2023 година 24-те държави - членки на ЦЕРН, решиха да прекратят сътрудничеството си с руски научни институции.
ЦЕРН ("Conseil europeen pour la recherche nucleaire“) е най-големият в света център за фундаментални изследвания в областта на физиката на елементарните частици. Организацията е разположена на границата на Швейцария с Франция, северозападно от Женева. Изследванията се провеждат с помощта на Големия адронен ускорител (LHC).
Около 17 000 гостуващи учени от 110 държави участват в експерименти в ЦЕРН.