"Резултатите от пробите, взети от заразените стада край Велинград, са 100% достоверни." Това заяви в ефира на БНТ зам.-министърът на земеделието и храните Деян Стратев.
Стратев обясни, че гръцката лаборатория, в която някои фермери изпратиха проби от животните си, е частна и няма необходимия сертификат, който да докаже, че резултатите са валидни.
"Там се вижда сертификатът - той е с номер 9001 от 2015 г., който е за управление на качеството на дадена фирма, а не това, което трябва да видим. Нас ни интересува дали съответната лаборатория има т. нар. ISO стандарт 17/025, който е аз тестване и калибриране на лабораторията и доказва, че резултатите са 100% валидни. Стопаните са изпратили проби в частна лаборатория, а не националната гръцка".
Зам.-министърът допълни, че българската Национална референтна лаборатория е включена в списъка на ЕС с лаборатории, които могат да диагностицират това заболяване.
"Има един последен вариант, който е с изпращане на проби в Европейската референтна лаборатория, но те отново трябва да бъдат първо обработени в нашата национална лаборатория".
Той бе категоричен, че засегнатите животни няколко пъти са лекувани от частни ветеринари и след неуспешно лечение е потърсен ветеринарният лекар, който отговаря за фермата.
"За всяка ферма отговаря регистриран ветеринар, но от своя страна той е длъжен, когато има съмнение за заболяване, да потърси ветеринарите от областните служби по безопасност на храните. Пробите са положителни за чума по дребни преживни животни".
По думите му заболяването е предадено след вероятен нерегламентиран внос на животни.
Обезщетението, предвидено за засегнатите стопани, е над 700 000 лева. След унищожаването на животните в рамките на 3 работни дни собствениците трябва да подадат заявление до областната дирекция по безопасност на храните, след което се изготвя акт, на базата на който се изплащат средствата.