"Основните политически партии са в плен на зависимости и това не ги прави свободни да взимат решения, дори да осъзнават, че те са полезни. В момента не се влагат усилия за решаване на сложните задачи в полза на обществото и държавата, а се влагат в полза на защита на самите тях. Когато го правиш заради това, ти не си лидер, а си оцеляващ."
Това мнение изрази политическият психолог проф. Антоанета Христова в предаването "Метроном" на Радио "Фокус".
Експертът коментира случващото се в коалицията ПП-ДБ, като призна, че не е сигурна дали действително има разрив между коалиционните партньори, или действията им не са вътрешно комуникирани.
"Когато не можеш да коментираш една политическа партия и намеренията й са неясни, това означава, че това не е политическа партия, че тя не изпълнява основната си функция – да излъчва ясни послания към избирателите си“, изтъкна специалистът.
Кризата на парламентаризма според нея започва през 2020 г. с т.нар. "псевдореволюция“.
"Това, което беше тръгнало да се стабилизира тогава като политически партии, като съревнование между тях, се разби. В момента, в който се появи ПП-ДБ със своята неопитност, със своя стремеж да наложи революционен либерализъм, който не е същинският либерализъм, а е неясен неолиберализъм, с неумението им да постигат целите си бързо, ясно и категорично за избирателите, с противоречивите си послания и ценности, които не се приемат от това общество и не са разпознаваеми, системата се разби. Когато системата е изкуствена, т.е. битката е между непредставени достатъчно брой граждани – в случая ПП-ДБ, и една консервативна като мислене и присъствие, но дълго управлявала и натрупала много грешки политическа партия – ГЕРБ, тогава нямаш послания към избирателя. Двете най-големи политически сили не желаят да говорят за разширяване на подкрепата си. Затова някак си много бавно България се ориентира към по-националистични, по-патриотични, по-крайноконсервативни политически партии, които са свързани с говорене за промяна на външното влияние“, посочи проф. Христова.
Това според нея крие рискове от преориентиране на страната. По думите й за този риск са виновни именно политическите партии, които се свързват с европейската политика.
"Дали това реално ще се случи ще зависи не само от вътрешните фактори. Единственият фактор, който според мен е от значение, е резултатът от войната в Украйна и как ще бъде обявен този резултат. В зависимост от него ще видим дали и доколко нашите политици ще се преориентират. Евентуална такава преориентация може да постави под риск и външната ни ориентация, тъй като Европа не ни помага във формата, в който е в момента. Нещата са много рискови. За мен ние сме в преддверието на много голяма международна промяна на силите и на взаимоотношението на силите“, смята политическият психолог.