"От гледна точка на напрежението по линия на публичните финанси, вече сме във фискална криза. Със сигурност напрежението от политическата ситуация ще даде и икономическо отражение. В края на следващата година има опасност от изпадане в свръх дефицит – над 3% при положение, че няма политическата воля да се каже каква ще е бюджетната рамка такава, че тя да бъде в рамките на 3%”.
Това коментира в студиото на „Здравей, България” финансистът Владимир Сиркаров.
Европейската комисия прие предварителна оценка на искането на България за второто плащане по Националния план за възстановяване и устойчивост. ЕК установи, че на този етап осем ключови етапа и една цел не са изпълнени задоволително. В случай на неизпълнение на ключови етапи и цели ЕК може да предложи частично или пълно спиране на плащания.
„Към момента не губим тези пари завинаги, но се вижда, че тази ситуация води до това, че има голям шанс наистина да ги изгубим. Второто плащане наистина ще бъде забавено във времето още повече. Дори и да има работещ парламент, има доста въпроси по темата и няма съгласие. Дадоха се заявки, че ще се направи процедура по предоговаряне, но никой нищо не предоговори”, каза Сираков.
„България има 1 месец да отговори на впечатленията на ЕК спрямо процедурата. В крайна сметка ЕК ще вземе решение дали да има пълен отказ от плащането или частично плащане. По отношение на бюджета, сумата е от порядъка на 0,5% към дефицит – при 6,2 млрд. лева дефицит, 4 млрд. лева са реални към 31 октомври. В основите на настоящия бюджет беше заложена инфлация от 4,8%, а очакваната за тази година е 2,5%, като това означава, че има известен буфер. ЕК на 15 ноември излезе с позитивна прогноза, така че имаме малко по-малък от очаквания икономически растеж и доста по-малка инфлация. По отношение не само на капиталови разходи, но и за издръжка на ведомства, също има известен буфер бюджетът да остане в границите на поносимото”, обясни икономическият съветник в Българската стопанска камара Щерьо Ножаров.