Извънредно заседание на общинския съвет в Сандански заради случая с жената, която роди мъртво бебе в линейка, на път за Петрич. Съветниците обсъждат проблемите в работата на болницата в Сандански и породилото се недоволство след трагедията. Стигна ли се до решения?
До словесно напрежение се стигна, както от страна на роднини на родилката срещу ръководството на болницата, така и до напрежение между медицинските лица, които работят в спешния център в Сандански. Според фелдшерите всяко транспортиране на пациент в критично състояние до болницата в Петрич е животозастрашаващо и се губи ценно време.
Директорът на болницата д-р Тонев обясни, че причината двете болници да работят на този ротационен режим е липсата на кадри, което е дългогодишен проблем, на който решение все още не се намира.
Хората обаче са категорични, че ще продължат с протестите през следващите дни, ако болницата в Сандански не започне да работи с нормален режим. Решени са да искат оставката на директора на болницата, ако се наложи дори и на кмета на Сандански.
В момента се извършва проверка от няколко институции по случая с новороденото бебе. Фелдшерът, който е бил дежурен в нощта на смъртта на детето, беше освободен от работа. Заповедта за прекратяването на трудовите правоотношения е подписана от д-р Красимир Михайлов, директор на "Спешна помощ"-Благоевград, на основание молба на фелдшера за напускане.
Мотивите за освобождаването на фелдшера са нарушения във воденето на медицинската документация.
Има опасност от напускане на фелдшери и лекари заради създалия се стрес на медицинския персонал, продиктуван от случая с починалото новородено. Това каза доктор Анил Бояпати, завеждащ филиал на "Спешен център" в Сандански, по време на провеждащото се извънредно заседание на Общинския съвет. Сесията се проведе при засилено полицейско присъствие.
"В Спешен център-Сандански трябва да имаме седем лекари. В момента работят само двама, което означава, че имаме нужда от още петима лекари", каза доктор Бояпати. В нощта на инцидента с починалото новородено спешният център е бил изключително натоварен. Работили са двама фелдшери и един специализант, който се е обучавал, поясни докторът.
"Днес започна проверка на РЗИ. Предстои да започне проверка на случая от Медицински одит. Всички камери в района на спешния център са свалени от органите на реда, които преглеждат записите, за да се установи какво точно се е случило в нощта на смъртта на новороденото бебе", каза още доктор Анил Бояпати.
Той е категоричен, че фелдшерът, който е придружавал родилката, не е бил пиян. "Говоря само с доказателства. Ние имаме дрегери и никой от екипа, който е придружавал жената, не е бил пиян", посочи още лекарят и коментира, че няма никакъв пропуск при транспортирането на родилката от база Сандански в акушеро-гинекологичното отделение в Петрич.
"Четирима фелдшери от Спешен център-Сандански искат да напуснат. В момента нямаме доктори. Ще останем напълно без медицински персонал", заяви още докторът.