Военномедицинската академия (ВМА) отбеляза 133 години от създаването си. На церемония във ВМА бяха наградени медици, а по-рано днес бяха поднесени венци пред паметника на загиналите медицински чинове пред сградата на академията.
На събитието присъстваха представители на Президентството на Република България, Народното събрание, Министерство на здравеопазването, НЗОК, БЛС, БЧК, КНСБ, КТ „Подкрепа”, депутати, представители на болници и военни структури, други официални гости.
„Военномедицинската академия отбелязва своя празник като утвърден лидер, въпреки непрестанно променящия се пейзаж в здравеопазването“, заяви началникът на болницата генерал-майор проф. д-р Венцислав Мутафчийски.
По думите му вече 133 години болницата гради своята репутация, поставяйки пациентите на първо място, и това не е просто добър слоган.
Привличането и задържането на будни хора с ясна визия, високи стремежи за развитие, при недостига на медицински кадри, не е много лесна задача, но е ключова за осигуряването на най-добрата грижа за пациента. Истинско предизвикателство обаче е комбинирането им с финансовата стабилност, а отчетите ни ясно показват положителни тенденции в тази насока. Стабилността във финансово отношение ни позволява достойно заплащане на труда на нашите медици. Допълнително увеличение през настоящата година беше осигурено и благодарение на усилията на политическото ръководство на Министерство на отбраната, каза още Мутафчийски.
Над 30 милиона сме вложили в съвременни технологии през последната година. Една от най-сериозните ни придобивки е закупуването на комбинираната система за роботизирана хирургия. Започнахме изграждането на клиничен тренинг център, за който вече са осигурени необходимите компютърни симулационни системи и симулатори за общо около 7 млн. лева. Технологично обновени са 30 клиники във всички военни болници. Не забравяме и медицинските пунктове, за които бяха отделени около милион и половина само за последната година, каза още той.
През 2024 г. успяхме да реновираме четири клиники в София и две лаборатории. Паралелно върви и плановото обновяване на останалите периферни бази. Завърши големият ремонт по операционните блокове във Варна и Сливен, които са направени по подобие на централната софийска болница, посочи началникът на ВМА.
„Условието, което съм поставил на Министерството на финансите, е бюджетът за въоръжение и отбрана да е над 2% от БВП, включително да се закупи необходимият робот, който вие така или иначе очаквате“, каза присъствалият на церемонията служебен министър-председател Димитър Главчев.
„Не разглеждаме Военномедицинската академия (ВМА) само като лечебно заведение, ние я разглеждаме като неотделима част от Въоръжените ни сили, като способност на Въоръжените ни сили да защитават Отечеството и да осигуряват бойните действия. Това заяви служебният министър на отбраната Атанас Запрянов на церемония във ВМА по случай 133 години от създаването ѝ.
Това, което показват последните войни, е, че ако нямаме надеждна военномедицинска служба на театъра на бойните действия, това силно влияе върху моралния дух на воюващите хора и води до десетократно увеличение на загубите, каза Запрянов.
Министерството на отбраната ще подпомогне финансово придобиването на нова техника в областта на хирургията. Няма как нашата ВМА да изостава в това направление, посочи Запрянов. Вие не сте просто лекари, вие носите военното в себе си, а военното означава отговорност, означава дълг пред Отечеството и държавата, каза още той.
Министърът отбеляза, че ВМА е има принос и към националното здравеопазване. Горд съм, че от отзивите, които получавам, ВМА е едно от най-желаните медицински учреждения за постъпване за лечение. Вие давате надежда на хората, че идвайки при вас, те ще получат необходимите здравни грижи и лечение и ще възстановят своето здраве, заяви Атанас Запрянов.
„Живеем във време, в което предизвикателствата пред системите за сигурност – национални и колективни, са безпрецедентни“, заяви началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов.
„Убеден съм, че ВМА ще продължи да се гордее със съвременната си клинична база, все по-модерната си техника, с по-добрите условия за лечение и профилактика, но най-вече с успехите на своя безкрайно даровит и всеотдаен екип от хора“, изтъкна още адмирал Ефтимов.
На церемонията бяха прочетени поздравителни адреси от името на президента и министъра на здравеопазването.
ВМА е наследник на Софийската обща гарнизонна болница, създадена през 1891 г.
Празникът ѝ е регламентиран с Правилника за устройството и дейността на Военномедицинската академия.
Стъпвайки на традициите, през всичките тези години ВМА е запазила стремежа си към непрестанно усъвършенстване. Неслучайно Академията е еталон за всички останали лечебни заведения.
Постиженията на школата по хирургия на ВМА отдавна са известни и извън пределите на България. През 2018 г. в Академията бе изграден единствен по рода си в региона Международен референтен център за Югоизточна Европа, в който лекари имат възможността да усвоят всички иновативни техники, преминавайки курсове във водещите хирургични клиники на ВМА.