НОВИНИ


Ректорът на СУ: Асистентите получават 2520 лв., професорите - 3750 лв. На фона на публичния сектор, това е добре

5 22505 02.12.2024
Ректорът на СУ: Асистентите получават 2520 лв., професорите - 3750 лв. На фона на публичния сектор, това е добре
Ректорът на СУ "Св. Климент Охридски" проф. Георги Вълчев Стопкадър: NOVA NEWS

„Започна същинската промяна в заплащането на висшето образование. Асистентите получават 2520 лева, професорите в Софийския университет са с 3750 лева. На фона на заплащането в публичния сектор това стои добре”.


Това подчерта ректорът на СУ „Св. Климент Охридски” проф. Георги Вълчев в предаването „Денят на живо” по NOVA NEWS.

 

Той се надява да се промени политиката за капиталовите разходи в сферата на висшето образование.

 


„Материалната база трябва да се развива, живеем в 21-ви век, не може да допуснем нашите студенти да се обучават в неприветлива среда. Започнахме една национална програма за цялостно обновяване, реконструкция на сградата на Ректората, която включва три етапа”, посочи ректорът на най-старото висше учебно заведение у нас.

 

По думите му на първия етап очакват 40 милиона, за да ремонтират покрива на сградата. „От там идват основните поражения, сградата деградира пред очите ни. Покривът не е спирал да тече, особено на библиотеката на факултета по Славянски филологии”, алармира проф. Вълчев. Той отчете завършването на ремонта на Обсерваторията в Борисовата градина и началото на ремонт на кампус „Лозенец”, където има три факултета на Софийския университет.

 

Като илюстрация на остарялата база на Университета ученият отбеляза, че от осемте асансьора в централната сграда на Ректората пет не работят от години. „Останалите три работят за кратко, след което прекъсват”, допълни ректорът.



По отношение на избора на новия председател на БАН, проф. Вълчев каза, че са следили с интерес нейния избор. За пръв път жена застана начело на БАН, това е химикът член-кореспондент Евелина Славчева. „Тази година шестима от новоизбраните академици са преподаватели в Софийския университет. За да правим качествена наука, е нужно да създаваме обща инфраструктура. Не е нужно да пилеем средства навсякъде”, каза още той.


Препоръчай Сподели
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Ads / Реклама
Ads / Реклама