Великобритания и Франция разглеждат сценарии за обезпечаване сигурността на Украйна при сключване на мирно споразумение с Руската федерация.
Един от тези сценарии е именно разполагане на военен контингент на линията по разграничение за мониторинг на прекратяването на огъня. Това пише украинската редакция на радио Свобода/Свободна Европа, като се позовава на високопоставен чиновник от НАТО. Обсъждането на този сценарии не е на ниво Алианса, а конкретно между Лондон и Париж. Въпреки режима на коментар в анонимност, НАТО е запознато с темата.
Лондон и Париж готвят варианти за действие в случай, че новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп поиска от европейските страни да действат и да се намесят в утвърждаване на едно мирно споразумение*. Стремежът на двете страни е да имат готови варианти при повдигане на темата от страна на Доналд Тръмп.
Разработването на конкретни предложения и варианти за подкрепа също е необходимо, за да се гарантира участието на съюзници от Европа в мирните преговори между Украйна и Русия с посредничеството на новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп, казва събеседникът на Радио Свобода.
Миналата седмица френският вестник Le Monde написа, че Франция и Великобритания планират да оглавят военна коалиция в Украйна и са подновили дискусиите за възможното разполагане на техни войски в Украйна.
Темата за участието на френски войски беше обсъдена и в разговора на министъра на външните работи на Франция Жан-Ноел Баро с BBC. Запитан дали френските войски могат да участват във военни действия, той каза, че Франция "не изключва нито един вариант".
Британският външен министър Дейвид Лами заяви обаче, че Обединеното кралство не обмисля изпращане на войски в Украйна "в момента", след като френският му колега Жан-Ноел Баро призова западните съюзници да не поставят "червени линии" в конфликта.
Литва също подкрепя идеята на Франция за евентуално изпращане на западни войски в Украйна, каза литовският посланик в НАТО Давидас Матулонис пред Радио Свобода. Според него, ако Франция реши да направи това, няма нужда от санкцията на НАТО, а това може да стане на ниво национални решения на отделните държави.
"Сини каски" е разговорното наименование на Мироопазващите сили на обединените нации или Международни сили на ООН за поддържане на мира. Въоръжените операции на Обединените нации изискват решение на Съвета за сигурност на ООН в съответствие с Глава VII от "Устава на Организацията на обединените нации".