Липсата на медицински специалисти в Благоевградска област достига критични нива. В региона няма детски пулмолог, невролог или хирург, а недостигът на инфекционисти, реаниматори, имунолози и патоанатоми допълнително утежнява ситуацията. Бившият министър на здравеопазването Мими Виткова предупреждава, че този кадрови дефицит може да доведе до сериозни последствия за пациентите.
Пример за кризата е трагичният случай в Сандански, при който новородено почина в линейка на път към Петрич. Административният ръководител на Приемния блок в Югозападната болница Мария Георгиева подчертава невъзможността един специалист да поема денонощни дежурства без прекъсване:
„Имаме един неонатолог. Може ли един човек да изкара 30 денонощия? Това е абсурдно. Но хората не го разбират – те казват само 'Искам'.“
Ротационен принцип за оцеляване
За да не затварят отделения, преди години болниците в Сандански и Петрич се обединяват, а дежурствата се разпределят на ротационен принцип. Макар това да осигурява минимална медицинска грижа, създава неудобства за пациентите и напрежение между медиците от двете болници.
„Лекарите от Сандански, особено от ЦСМП, се държат изключително нагло с нас, обиждат ни и се държат все едно ние сме втора ръка лекари,“ споделя д-р Ралица Кехайова от Неврологичното отделение в Петрич.
Според адвоката по медицинско право Мария Петрова, ротационният принцип на работа не е решение:
„Болницата трябва да работи 24/7. Такава организация, при която две седмици има лекари, а две седмици няма, не отговаря на нуждите на пациентите.“
Подобно мнение изразява и д-р Мими Виткова, която подчертава, че кадровият дефицит в здравеопазването е катастрофален и изисква спешни мерки:
„Не е нормално лекари да обикалят между три града, за да се запълнят дежурствата. Това не е медицинска помощ, а кризисно оцеляване.“
Ситуацията в Благоевградска област е поредното напомняне за необходимостта от сериозни реформи и решения в българската здравна система.