Кремъл, руските военни и разузнавателни служби проведоха специална пропагандна операция с уж най-новата ракета "Орешник", за да отговорят на Запада за това, че позволи на Украйна да удари срещу Русия с доставени от него далекобойни оръжия.
Това казват пред The Moscow Times четирима настоящи служители от различни ешелони на руското правителство. Всички те са се съгласили да говорят при условие за анонимност поради чувствителността на темата.
Според тях Пи Ар специалистите на Кремъл са участвали в подготовката на операцията, чиято цел е била да сплаши западните политици и граждани, които постепенно са започнали да губят страх от често повтарящите се ядрени заплахи на Москва.
"Имаше мозъчни атаки на тема как да се отговори и как да се сплашат американците и британците, за това, че са позволили на Зеленски да използва оръжия с голям обсег. И как да изплашим Берлин и другите европейци, така че да станат непокорни", казал руски служител.
В резултат на това била разработена класическа военна пропагандна кампания за насаждане на преувеличени представи за възможностите на руския военно-промишлен комплекс. "Имаше няколко етапа в това шоу, което беше режисирано и представено пред публиката. Главните бяха самият удар с "Орешник", разпространението на кадри в социални мрежи и чуждестранни медии", казал друг руски чиновник.
Участници в шоуто станаха говорителят на външното министерство Мария Захарова и координаторът с медиите в Кремъл Алексей Громов. Последният се обади на Захарова точно по време на брифинг с чуждестранни журналисти и по високоговорителя ѝ забрани да "коментира атаката с балистични ракети" по военен завод в украинския Днепър.
"Някои участници в мозъчната атака бяха особено горди от този трик с предполагаемото обаждане на Громов", казал източникът на изданието. Той го нарича „великденско яйце“ за руските журналисти, които "са добре запознати с практиките на Алексей Алексеевич (Громов)".
Кулминацията на кампанията за сплашване стана личното участие на Владимир Путин от трибуната на срещата на върха на страните-членки на Организацията на договора за колективна безопасност (ОДКБ), където руският президент се похвали с характеристиките на ракетата, твърдейки, че тя няма аналози и е сравнима по мощност с ядрена.
"Срещата на върха беше посветена на проблемите на страните членки. Въпреки това, публично "началникът" (както руските официални лица често наричат президента помежду си) по същество напълно отвлече дневния ред и го използва, за да заплаши съюзниците на Зеленски", казал служител, запознат с подготовката за срещата на върха.
"Подозирам, че за останалите участници в срещата, държавните ръководители на ОДКБ, това, за което ще говори началникът и в каква рязка форма, е било изненада. Те не са били информирани предварително за това. А самите те по същество се превърнаха в гарнитура към основното ни ястие – акт на психологическа война срещу Запада", добавил служителят.
Проблемът на Москва обаче е, че Русия не разполага със значителни запаси от системи "Орешник" и дори самият Путин призна в речта си, че ударът по Днепър е бил изпитателно използване. Предвид бюрократичните перипетии и изоставането в иновациите, характерни за отбранителния сектор, на руската промишленост ще са нужни години, за да достигне масово производство на "Орешник", казал пред The Moscow Times при условие за анонимност инженер с опит в Министерството на отбраната.
"Дори сравнително прости, неракетни проекти могат да отнемат пет до седем години за разработване", добавил инженерът. "Този удар по Украйна изглежда се превърна в първия тест (на Орешник). Все още няма достатъчно данни, които да оправдаят пускането в масово производство."
Инженерът отбелязал, че в руския арсенал вече има ракети със сходни характеристики с "Орешник", като основния модел РС-26 "Рубеж", и предположил, че внезапното използване на експериментални оръжия в реални битки може да е по-скоро опит за влияние върху общественото мнение, отколкото демонстрация на нови военни способности.