Европейската мисия, стартирала от Индия, е проектирана да имитира слънчево затъмнение чрез два спътника, които ще летят в изключително точна формация. Проектът Proba-3 на Европейската космическа агенция (ЕКА) бе изстрелян от индийската ракета PSLV-C59 от остров Шрихарикота на 4 декември 2023 г.
Основната цел на мисията е да предостави нови данни за слънчевата корона, най-външната част на слънчевата атмосфера, която обикновено не може да бъде наблюдавана, освен по време на пълно слънчево затъмнение. Въпреки че тези затъмнения траят само минути и се случват около 60 пъти на век, с Proba-3 сателитите ще могат да извършват наблюдения в продължение на 10 до 12 часа всяка седмица през следващите две години.
Един от спътниците ще изпълнява ролята на Луната, блокираща светлината, докато другият ще наблюдава короната. Двата сателита ще летят в специално подредена формация на около 150 метра разстояние, със стотици милиметри прецизност. Тази уникална орбитална конфигурация ще позволява на учените да събират важни данни за слънчевата активност и да извършват дългосрочни наблюдения, което ще допринесе за по-доброто разбиране на слънчевата физика.
Мисията, която има бюджет от 200 милиона евро, бе забавена с ден поради технически проблеми, но предстои да стартира и да премине към основната си цел - иновации в слънчевата астрономия и точността на сателитните орбити.
PSLV-C59 / PROBA-3 Mission
— ISRO (@isro) December 5, 2024
✨ Here's a glimpse of the spectacular liftoff!
#PSLVC59 #ISRO #NSIL #PROBA3 pic.twitter.com/qD3yOd1hZE