„Съмнявам се Макрон да подаде оставка. Крайната левица и десница се опитат да истеризират ситуацията, защото така вдигат подкрепата към себе си. Но историята показва, че крайностите не водят до нищо добро”.
Това мнение изрази в предаването „Пресечна точка" по Нова телевизия преподавателят по право на ЕС в юридическия факултет на СУ „Св. Климент Охридски“ и доктор по публичноправни науки и право на ЕС от университета на Нанси, Франция доц. Христо Христев. Коментарът му е във връзка с вота на недоверие, който бе успешен и свали от власт френския министър-председател Мишел Барние.
„Френският президент е в трудна ситуация, защото доверието към него е силно ерозирано, но преди лятото не може да бъдат свикани нови предсрочни избори. Той трябва да се опита да формира ново правителство в сегашния състав на парламента. Твърде вероятно е месеци напред Франция да продължи с техническо правителство, нещо подобно на нашето служебно”, уточни доц. Христев.
Според него ситуацията във Франция след свиканите предсрочни парламентарни избори през лятото е особена.
"Тогава се оформиха три равнопоставени политически тенденции – крайнодесните, които набраха значителна подкрепа, „ Нов народен фронт”, както се нарича коалицията на левицата и на трето място е класическа десница и партията „Ренесанс” на президента Макрон. Президентът има правомощия да реши на кого да възложи да състави правителство. Там няма описан ред като в нашата Конституция. Макрон даде на Барние, който е от класическата десница и се сформира правителство между класическата десница и партията на Макрон, което за да същества се нуждаеше на подкрепата на един от другите два големи блока. Левицата от началото беше против това правителство, защото твърди, че има право тя да формира управление. И така съществуването на правителството зависеше от крайната десницата”, категоричен е той.
„Така се стига до сегашния момент, в който Марин Льо Пен, лидерката на крайната десница са съдени за корупционни престъпления с публични средства. Радикализацията на крайната десница дойде, след като прокуратурата поиска ефективното осъждане на Льо Пен и да не може да бъде избирана на публични длъжности. Това тласна крайната десница да подкрепи вота на недоверие”, отбеляза преподавателят.
Експертът подчерта, че това е проблем за цяла Европа. По думите му сега е най-неподходящият момент за политическа нестабилност.