В страните с намаляващо население като България вдигането на възрастта е неизбежно. Поради липса на хора за работа, няма как да се дофинансират нарастващите разходи за пенсии.
При положение, че няма мигранти, които да работят в страната, възрастта ще се вдигне неизбежно.
Такова е положението и в Хърватия. Европейската комисия предлага на Хърватия в доклад пет мерки в сферата на пенсионното осигуряване заради лошите демографски тенденции, сред които насърчаване на по-продължителния труд преди пенсия и демотивиране на ранното пенсиониране, съобщи хърватската редакция на регионалната телевизия Ен 1, цитира БТА.
Сред предложените мерки са „омразното“ на хърватите предложение за постепенно увеличаване на възрастовата граница за пенсиониране, както и демотивиране на ранното пенсиониране, но и положителни мерки като увеличение на необлагаемата част от пенсията, по-справедлив модел на изчисляване на пенсионните коефициенти и защита на пенсионерите с ниски доходи, пише изданието.
През 2019 г. предложение за увеличаване на възрастта за пенсиониране в Хърватия бе спряно с инициатива на синдикатите, озаглавена „67 е твърде много“. Тогава таксата за ранно пенсиониране бе намалена и към момента представлява 0,2 процента на месец от общата сума на пенсията.
ЕК посочва, че за да се справи със застаряването на населението и намаляването на работната сила, Хърватия трябва да увеличи годините, необходими за пенсиониране. Предложението на ЕК е страната да повиши постепенно възрастта за пенсиониране от 65 години за мъжете и 63 години и шест месеца за жените, но не посочва на каква точно възраст. Засега е предвидено възрастта за пенсиониране на жените да бъде повишена на 63 години и девет месеца от следващата година, като планът на хърватското правителство е всяка година възрастта за жените да се увеличава с три месеца докато не се изравни с тази на мъжете през 2030 г.
Хърватското правителство вече е предвидило повишаване на стимулите за работещите след пенсионна възраст в държавния бюджет за следващата година. Към момента стимулите представляват 0,45 процента повишение на пенсията за всеки месец, изработен след навършване на пенсионна възраст в рамките на до пет години. Това означава, че пенсията може да стане с до 27 процента по-висока.