Кремъл продължава да търпи значителни загуби в жива сила, за да постигне тактически напредък в западната част на Донецка област за сметка на продължаващите военни усилия на Русия и средносрочната жизнеспособност на руската икономика.
Това се посочва в дневния анализ на Института за изследване на войната (ISW).
В края на октомври 2024 г. официални представители на САЩ съобщиха, че сегашният темп на набиране на войници в Русия е между 25 000 и 30 000 нови войници на месец.
Украинският военен наблюдател Петро Черник заяви на 3 декември, че руското Министерство на отбраната (МО) ще трябва да увеличи месечните си темпове на набиране на войници от 40 000-42 000 новобранци на 50 000 новобранци, за да завземе останалата част от Донецка област, като запази сегашния си брой жертви.
Изявлението на Черник подсказва, че Русия може да е увеличила темпа на набиране на войници през последните седмици, въпреки че този темп на набиране изглежда е с хиляди войници по-малък от постоянно увеличаващия се месечен брой на жертвите на Русия.
Ангажиментът на Кремъл да поддържа инициативата на целия театър в Украйна и да продължи да напредва в Източна Украйна създаде двойни изисквания към руския трудов резерв.
Допълнителните усилия за увеличаване на темповете на генериране на руски въоръжени сили рискуват да дестабилизират допълнително руската икономика, тъй като Русия продължава да се бори с недостига на работна ръка в страната и нарастващата инфлация.
Руснаците могат или да служат в униформа в Украйна, или да работят във вътрешната икономика на Русия, но не могат да правят и двете едновременно.
Малко вероятно е Кремъл да задоволи в достатъчна степен нуждите си от работна ръка както в армията, така и във вътрешната икономика на Русия в близко бъдеще, а допълнителните месеци на засилени офанзивни операции в Украйна през 2025 г. и след това само ще задълбочат руските дилеми с ресурсите.
Ангажиментът на президента на САЩ Джо Байдън за предоставяне на остатъка от наличната американска помощ за Украйна, както и за продължаване на редовното предоставяне на западна военна помощ за Украйна, остава от решаващо значение за способността на Украйна да продължи да се защитава от руските настъпателни операции и да нанася неустойчиви загуби на руската армия през 2025 г.
Ограниченият трудов ресурс на Русия вероятно не е в състояние да издържи на този увеличен брой жертви в средносрочен план, а продължаващата военна подкрепа на Запада за Украйна остава жизненоважна за способността на Украйна да нанася загуби с такива темпове.
Началникът на руския Генерален щаб армейски генерал Валерий Герасимов подкопа информационната операция на Кремъл, за да представи руския удар с балистична ракета "Орешник" срещу Украйна на 21 ноември като отбранителен отговор на това, че САЩ са разрешили на Украйна да нанася удари в Русия с предоставените от САЩ ракети АТАСМС.
Руско-севернокорейското военно сътрудничество вероятно ще продължи да се засилва през следващите месеци след официалното начало на действието на споразумението им за всеобхватно стратегическо партньорство на 4 декември.
Ръководителят на Чеченската република Рамзан Кадиров продължава публично да се изявява като защитник на мигрантите и руските етнически малцинства в противовес на други висши руски служители в областта на сигурността, което подсказва, че висшите руски служители може би са все по-разделени по отношение на усилията на руския президент Владимир Путин да насърчава всеобхватен руски граждански национализъм, който да гарантира междуетническа и междурелигиозна хармония в Русия.
Наскоро украинските сили напреднаха в Курска и Северна Харковска област, а руските сили напреднаха в посока Торецк, Курахово и Угледар.
Съобщава се, че руските сили все по-често набират жени за бойни и логистични функции.