Българските студенти празнуват своя ден на 8 декември, традиция с повече от век история. Идеята за студентски празник възниква през 1897 г., когато проф. Иван Шишманов, министър на просвещението, предлага първото висше училище в България да има свой празник. През 1902 г. Академичният съвет на Висшето училище избира деня на св. Климент Охридски – 25 ноември (8 декември по нов стил), за патронен празник.
Първото отбелязване е през 1903 г. в салона на читалище „Славянска беседа“ в София. С въвеждането на Григорианския календар през 1916 г. празникът се измества на 8 декември и се превръща в символична дата за академичната общност. След прекъсване в периода след 1944 г., празникът е възстановен през 1962 г., а през 1994 г. официално е обявен за ден на всички български студенти.
Днес, освен символ на академичния дух, студентският празник е повод за размисъл върху успехите и предизвикателствата пред висшето образование в България. Данни от Рейтинговата система за 2023 г. показват, че завършилите направления като „Информатика“, „Медицина“ и „Военно дело“ имат най-висока реализация и доходи.
Софийският университет „Св. Климент Охридски“ остава водещо висше училище с най-много действащи студенти и високи резултати. Делът на чуждестранните студенти в България продължава да расте, удвоявайки се през последното десетилетие.
8 декември обединява студенти от различни поколения, утвърждавайки го като символ на традиция, развитие и нови хоризонти за българското висше образование.