Германия би могла да достави на Украйна ракети с далечен обсег на действие "Таурус", заяви днес лидерът на Християндемократическия съюз (ХДС) Фридрих Мерц след среща в Киев с украинския президент Володимир Зеленски, предаде Франс прес. Володимир Зеленски пък предложи идеята за разполагане на чуждестранни войски в Украйна, докато страната не се присъедини към военния алианс НАТО.
ХДС е фаворит да спечели предстоящите през февруари предсрочни парламентарни избори в Германия, а Мерц вероятно ще е водещият кандидат за канцлер на Германия.
Зеленски направи коментар за разполагането на овйски на НАТО по време на съвместната пресконференция в Киев с германския опозиционен лидер Фридрих Мерц, тъй като предстоящото завръщане на Доналд Тръмп в Белия дом засилва разговорите за възможно споразумение за прекратяване на 33-месечната война с Русия.
"Президентът Зеленски знае позицията ни по отношение на ракетите "Таурус". Нищо не се е променило в това отношение. Към днешна дата позицията ни остава същата“, заяви Мерц, цитиран от Франс прес.
"Трябва да направим всичко възможно, за да позволим на Украйна да упражни правото си на неограничена самоотбрана, за да сложим край на тази война възможно най-бързо", добави той.
Фридрих Мерц призова за създаването на европейска група за координиране на военната помощ за Украйна, предвид връщането на Доналд Тръмп в Белия дом, предаде ДПА.
"Трябва да направим всичко възможно, за да позволим на Украйна да упражнява правото си на самоотбрана без ограничения. И да направим всичко по силите си, за да може войната да приключи възможно най-скоро", заяви Мерц на срещаta с украинския президент Володимир Зеленски.
Съществуват опасения, че Тръмп може да намали или дори да спре помощта на САЩ за Украйна, след като поеме властта на 20 януари, въпреки че до момента той не е изразил ясно плановете си, отбелязва ДПА.
Мерц заяви, че съюзниците на Украйна в Европа трябва да бъдат подготвени за всякакви възможности, а ключови сили като Германия, Франция и Обединеното кралство "могат да разработят тази стратегия само ако са заедно".
Зеленски предложи Дания да играе важна роля.
Мерц също така отново посочи, че вероятно ще смекчи строгите ограничения на Шолц относно начина, по който Украйна използва оръжия, доставени от Германия, във войната срещу руската инвазия, и ще бъде много по-склонен за доставката на германските крилати ракети с голям обсег "Таурус" за Киев.
Украйна, която полага целенасочени усилия, за да получи покана за присъединяване към НАТО, през цялото време на войната настояваше, че се нуждае от гаранции за сигурност, за да не допусне Русия да предприеме ново нахлуване след спирането на настоящите военни действия.
„Военен контингент от една или друга държава може да присъства в Украйна, докато тя не е част от НАТО. Но за тази цел трябва да имаме ясно разбиране кога Украйна става член на ЕС и кога член на НАТО“, каза Зеленски.
Френският президент Еманюел Макрон предизвика полемика в Европа през февруари, когато повдигна въпроса за възможността европейските държави да изпратят войски в Украйна, въпреки че предупреди, че няма консенсус по този въпрос.
„Дори и да ни поканят [в НАТО], какво ще стане след това? Кой ще гарантира нашата сигурност? Можем да помислим за това и да работим по предложението на Еманюел Макрон“, каза Зеленски.
Украинският лидер заяви пред репортери, че се надява да се обади на напускащия поста си президент на САЩ Джо Байдън през следващите дни, за да обсъдят членството в НАТО.