НОВИНИ


Периодът на преход на властта в Сирия ще продължи 18 месеца

4 2440 10.12.2024
Периодът на преход на властта в Сирия ще продължи 18 месеца
Сирия

Периодът на преход на властта в Сирия ще продължи около 18 месеца, заяви политическата опозиция, която се ангажира с формирането на временната власт в арабската страна. Нейни представители планират да напишат нова конституция и да променят изборното законодателство. Въпросите за националната сигурност, както и въпросът за обединяването на въоръжените сили, вероятно ще бъдат поверени на специален военен съвет.


След падането на централното правителство в Дамаск, преходен орган трябва да поеме управленските правомощия, казва Айман ал-Асми, един от представителите на опозицията, който някога е участвал в мирните преговори с предишната власт, пред портала The National. Съставът на преходната структура трябва да бъде договорен „чрез опозиционни институции и съществуващи опозиционни платформи“ с участието на независими технократи, добави политикът. По думите му, преходният период ще продължи около 18 месеца.

 

„В момента се работи за свикване на Национално събрание, за да се напише нова национална конституция и избирателен закон, който да бъде гласуван“, добавя ал-Асми.


Един от видните опозиционери Хади ал-Бахра, когото турските издания поставят ​​сред тези, „които ще управляват Сирия“, отбеляза, че Националната коалиция на сирийската опозиция, която той оглавява, трябва да поеме формирането на преходната власт. Вярно е, че преди това платформата на дисидентите трябва да бъде разширена, за да включва „нови елементи на опозицията“, подчерта ал-Бахра в разговор с портала The Middle East Eye. Засега длъжностните лица, работили по време на ерата на Башар Асад, трябва да продължат да изпълняват функциите си. „Ние не искаме да разрушаваме настоящите държавни институции. Ние искаме те да продължат да работят“, подчерта ал-Бахра.

 


Въз основа на обществени коментари политическата опозиция се ангажира с прилагането на Резолюция 2254 на Съвета за сигурност на ООН, документ от 2015 г., който призовава за „създаване на представителен преходен ръководен орган с пълни изпълнителни правомощия“.

 

Друг е въпросът доколко светските активисти и интелектуалци, живели дълго време в изгнание, ще успеят да координират позициите си с въоръжените ислямисти.

Разединението беше родовата травма на сирийската опозиция.

 

Към това следва да се добави и проблемът с участието на кюрдите в очаквания политически преход. Паравоенните сили, представляващи техните интереси, контролират североизточната част на арабската република с подкрепата на Съединените щати и са в открито конфронтационни отношения с Турция, външен донор, близък до редица въоръжени групи. Без участието на кюрдите процесът на разработване на нова властова формула няма да бъде приобщаващ.Както става ясно от източници на The National, сред полевите командири досега „никой няма да може да действа без зелена светлина“ от Абу Мохамед ал Джулани, лидер на радикалната групировка “Хаят Тахрир ал Шам”, който беше в челните редици на офанзивата, започнала на 27 ноември. В публични коментари ал-Джулани вече изрази готовност да разпусне своята радикална организация, за да се интегрира в актуализираните ръководни структури на Сирия, но това едва ли автоматично означава отказ от лидерски позиции за нейните лидери.


„Започна нова ера в Сирия“, каза турският външен министър Хакан Фидан, говорейки в Анкара на годишната конференция на посланиците на републиката в чужбина, „Сега трябва да се съсредоточим върху бъдещето и да не гледаме назад. В новата ера искаме да видим Сирия като страна, в която различни етнически и религиозни групи живеят в мир с приобщаващ подход към управлението. Искаме да видим нова Сирия, която ще има добри отношения със своите съседи и ще добави мир и стабилност към нашия регион.”

 

Анкара може да спечели и икономически от промяната на политическата конфигурация в Дамаск. Акциите на турските строителни компании скочиха в понеделник поради очакванията, че ще спечелят договори за възстановяване на инфраструктурата на съседната страна под ново ръководство.

 

Засега ислямистите, дошли на власт в Дамаск в нощта на 8 декември, въвеждат извънредно положение. Обединеният щаб на бойците наложи полицейски час в района на столицата. Същите мерки са предприети и в крайбрежните градове Латакия и Тартус, пише още Банкеръ.

 


Препоръчай Сподели
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Ads / Реклама
Ads / Реклама