В своя пореден доклад Министерството на финансите на САЩ официално признава биткойна за „цифрово злато“. „Основният начин на използване на биткойните изглежда е запазването на стойността, т.е. това е „цифровото злато“ в света на децентрализираните финанси (DeFi)“, се казва в доклада за четвъртото фискално тримесечие на 2024 г.
В документа се посочва, че спекулативният интерес играе важна роля за растежа на цифровите токени, но биткойн все повече и повече изпълнява функцията на цифрово злато.
Миналия месец новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп номинира Скот Бесент, известен с привързаността си към криптовалутите, за министър на финансите. А през юли Тръмп обеща да създаде стратегически национален резерв за биткойни.
По-рано тази седмица председателят на Федералния резерв (ФЕД) Джером Пауъл сравни биткойн със златото по време на конференцията DealBook на New York Times.
„Той е точно като златото, но е виртуален. Хората не го използват като платежно средство, а по-скоро като средство за съхранение на стойност. Това е силно волатилен актив, който не е конкурент на долара, а по-скоро на златото“.
Достигането на цената на биткойн до границата от 100 хил. долара през декември се превърна в психологически важен праг. Според експертите по-нататъшният ръст на цената на биткойна стимулира още по-голям интерес към криптовалутите, както и благоприятства интегрирането им в традиционната икономика. Позицията на първата криптовалута се засилва и от подкрепата на големи корпорации като BlackRock и MicroStrategy.