НОВИНИ


Парламентът създаде 2 комисии - за огнищата на чума и шарка по животните и за безводието

0 2149 11.12.2024
Парламентът създаде 2 комисии - за огнищата на чума и шарка по животните и за безводието
БГНЕС

Парламентът създаде две временни комисии за установяване на всички факти и обстоятелства. Първата е относно констатираните огнища на чума и на шарка по дребни преживни животни на територията на страната. В подкрепа на решението гласуваха 216 депутати, един се въздържа.


Комисията ще се състои от 16 народни представители - по двама от всяка парламентарна група. Предстои депутатите да гласуват поименния състав на комисията и да изберат председател и заместник-председател.

 

Целта е да се установи има ли наличие на бездействие, нарушение на законови норми и правила от компетентните държавни органи, физически и юридически лица, неправителствени организации, се посочва в решението на парламента. Срокът за работа на комисията е един месец, след което тя следва да излезе с доклад.



Предложението за формиране на комисията е внесено от депутати от парламентарната група на партия МЕЧ.

 

Втората комисия, която създадоха депутатите, е свързана с проблемите с безводието в страната. Тя ще се състои от 24 народни представители на паритетен принцип по трима от всяка парламентарна група. Предложението беше внесено от Богдан Богданов, Татяна Султанова и народни представители от „Продължаваме Промяната – Демократична България“.

 

В изложението си относно необходимостта от създаването на комисията Богданов посочи, че по данни от месец ноември тази година над 250 хиляди български граждани в 72 общини са на воден режим. Той допълни, че Комисията следва да разгледа какви са проблемите към днешна дата, включително за населените места, където загубите продължават да са над 70% - Плевен, Ловеч, Шумен, Севлиево. Решението предвижда временната комисия да работи в срок от 3 месеца.

 

Предвижда се тя да проучи и данни, свързани с бездействието на компетентни органи и да изготви доклад с препоръки за конкретни мерки на ниво законодателна, изпълнителна и местна власт.

 

За председател на комисията беше избран Манол Генов от „БСП-Обединена левица“, с гласовете на ГЕРБ-СДС, „ДПС-Ново начало“, „БСП-Обединена левица“ и тези на „Демокрация, права и свободи“.



Съставът на комисията беше гласуван единодушно с 215 гласа „за“. За членове на комисията бяха избрани: Николай Нанков, Александър Ненков и Младен Шишков (ГЕРБ-СДС), Богдан Богданов, Татяна Султанова и Сливен Трифонов (ПП-ДБ), Ангел Славчев, Димчо Димчев („Възраждане“), Искра Михайлова, Айтен Сабри, Станислав Анастасов (ДПС-Ново начало), Стефан Бурджев и Владимир Георгиев („БСП-Обединена левица“), Рамадан Аталай, Танер Али и Павлин Кръстев („Демокрация, права и свободи“), Александър Рашев, Драгомир Петров, Александър Вълчев („Има такъв народ“), Виолета Комитова, Венцислав Петков, Красимир Манов („Морал, единство, чест“).


Препоръчай Сподели
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Ads / Реклама
Ads / Реклама