НОВИНИ


В Народното събрание министър Малинов шикалкави, бра срам за проекта "Чирен" и за ПАВЕЦ Чаира

7 4112 12.12.2024
В Народното събрание министър Малинов шикалкави, бра срам за проекта
Владимир Малинов

Временният министър на енергетиката Владимир Малинов за пореден път приложи тактиката "шикалкавене" и не отговори ясно на нито един конкретен въпрос за проваленото разширение на газохранилището "Чирен". Малинов, който преди да стане министър, бе директор на "Булгартрансгаз", бе извикан в Народното събрание на изслушване по важната тема.


Държавният газопреносен оператор бе възложител на обществената поръчка за "Чирен", която затъна в скандали, а договорът с изпълнителите на най-важната част на разширението - новите подземни канали за нагнетяване и извличане на газ (сондажите) - бе прекратен внезапно и необяснимо "по взаимно съгласие". По договор сондажите трябваше да са готови буквално след броени дни - до Нова година. Към момента на прекратяването обаче е бил изпълнен само един от планираните 13 сондажа и е било ясно, че срокът е напълно провален. Освен голямото забавяне на важния за енергийната сигурност на България проект има и друг проблем - да се загуби осигуреното европейско финансиране плюс последващо оскъпяване.

Вместо да търси неустойки за несвършената работа, държавата дружелюбно се е съгласила да приключи без шум и претенции контракта с консорциума, в който водеща е известната строителна компания "Главболгарстрой".

 

Министър Малинов вече много пъти бе питан защо договорът е прекратен. Той все усукваше отговора. Същото се случи и днес, затова депутати отговориха вместо него - заради страх, че разследването на Европейската прокуратура може да потвърди сигналите и съмненията за злоупотреби, корупция, сбъркани решения и дори опити за саботиране на разширяването на газохранилището.

 

Временният министър досега неубедително се оправдаваше, че договорът е бил прекратен заради разследването на екипа на Лаура Кьовеши. Депутатите днес бяха категорични - никой не е искал от България да спира или анулира обществената поръчка. Ерго, възложителите са се притеснили от вниманието на Европрокуратурата.

 

Ето какви тревожни факти (някои познати, други съвсем нови) изнесоха депутатите:

- Главният геолог на "Булгартрансгаз" (БТГ) е напуснал предприятието.

- Уволняват се ключови специалисти.

- Отстранен е одиторът на БТГ Велко Пеев - който алармира за куп нередности и рискове с отлоняване от първоначалното задание и заместване на модерните хоризонтално наклонени сондажи с по-евтини и неефективни вертикални.

- имало е грандиозен скандал с турската фирма подизпълнител, което е предизвикало остра реакция на посланика на Анкара у нас, сега се готви нова поръчка, която да бъде възложена на въпросната фирма, за да й се платят обещаните пари.

 

По време на цялото изслушване енергийният министър имитираше готовност да отговаря на въпросите, но умело се измъкваше от конкретика. Единственото ясно изречение бе, че нова обществена поръчка ще бъде обявена идната седмица. Тя обаче щяла да е пилотна, само за три сондажа, а след това щяло да има нови, на порции, за следващите.

 

 

Красимир Манов от МЕЧ смята, че има саботаж на разширяването на чиренското хранилище - проект, който е ключов за енергийната независимост на България (Манов каза, че е бил директор на фирмата, която е изпълнила всички досегашни сондажи в "Чирен"). Тук има ОПГ (организирана престъпна група, заяви депутатът.

 

Йордан Тодоров от Възраждане също даде хляб за размисъл в тази посока, като разкри, че незнайно защо е бил намален радиусът на тръбите за новите сондажи с цели 50%, което означава експлоатация при по-високо налягане. Правен ли е анализ дали старите сондажи в Чирен биха издържали, попита депутатът. Министърът така и не отговори.

 

Заради неправилна експлоатация друг важен енергиен обект - ПАВЕЦ Чаира, претърпя аварии, излезе напълно от строя и влезе в скъпи и продължителни ремонти. Според Рамадан Аталай от ДПС на Доган същото може да се случи и с "Чирен". И той, и други депутати са убедени, че има натиск от "задкулисието" и "външни сили", чиято цел е да провалят или поне максимално да забавят увеличаването на капацитета на "Чирен". Можем да получаваме огромни количества газ от Александруполис, само че сега няма къде да го складираме, посочи Аталай. "Няма съмнение, че се пречи на този проект, има конспирация, кой те натиска, кажи имена", призова депутатът, но Малинов подмина и този апел.

 

Временният министър заяви, че нямало никакви щети от прекратяването на договора, защото изпълнителят бил върнал взетите аванси и нямал претенции да му се плащат вече извършени дейности и разходи. Всъщност щетата е колосална - вместо вече да имаме "склад" за природен газ с удвоен капацитет, имаме само обещания за нови обществени поръчки в необозримото бъдеще.

Малинов увери народните представители, че още за следващия нагнетателен сезон (открива се през май) "Чирен" ще е с увеличен обем. Но, както сам призна, става дума само за три сондажа вместо за 10 или 13. Освен това обществената поръчка за прокарването им дори още не е обявена, а може да затъне и в обжалвания, както често се случва.

 

Кога ще си подадете оставката, попита Красимир Манов. Малинов каза, че на този въпрос няма да отговори, защото не е по темата на изслушването.

 

 


Препоръчай Сподели
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Ads / Реклама
Ads / Реклама