СВЯТ


ISW: Си Дзинпин дава трибуна на руските искания срещу суверенитета на Украйна

4 4110 13.12.2024
ISW: Си Дзинпин дава трибуна на руските искания срещу суверенитета на Украйна
личен архив

Президентът на Китай Си Дзинпин продължава да предоставя на представителите на Кремъл трибуна, от която да излагат безкомпромисните си искания относно суверенитета на Украйна.


Това се посочва в дневния анализ на Института за изследване на войната (ISW).

 

Заместник-председателят на руския Съвет за сигурност Дмитрий Медведев се срещна със Си в Пекин на 12 декември.

 

Си и Медведев обсъдиха ситуациите в Сирия и Украйна и изтъкнаха двустранните отношения между Русия и КНР и сътрудничеството им в многостранните институции.

 

Си потвърди стандартната позиция на Китай относно войната в Украйна, като призова за "деескалация" и рекламира инициативата на Пекин с Бразилия "Приятели на мира".

 

По-късно, на 12 декември, Медведев заяви пред руски медии, че двамата със Си са обсъдили потенциални споразумения в Украйна, и заяви, че Русия е "готова да възобнови преговорите с Украйна", но само ако "Украйна разбере реалностите, които са се развили ... на място".

 

Медведев изрично се позова на речта на руския президент Владимир Путин от 14 юни 2024 г. в руското Министерство на външните работи (МВнР), в която Путин заяви, че украинските сили трябва "напълно да се изтеглят" от контролираната от Украйна територия в Донецка, Луганска, Запорожка и Херсонска област, преди Русия да се съгласи да започне преговори.

 

Представители на Кремъл отдавна използват израза "реалности на терен", за да обозначат руските успехи на бойното поле, макар и до голяма степен постепенни и нарастващи, и да принудят Украйна и нейните партньори да направят отстъпки по отношение на суверенитета на Украйна, като признаят териториите, които Русия незаконно е окупирала.

 

Руската версия на "преговори", които отчитат "реалностите на място", изисква от Украйна да предаде близо 20% от територията си и милиони хора, живеещи под руска окупация.





Си и Китай постоянно предоставят на официални лица от Кремъл платформа за пропагандиране на това желано крайно състояние на войната, както ISW вече съобщи.

 

Индия продължава да запазва и укрепва икономическите си отношения с Русия въпреки неотдавнашните усилия да намали зависимостта си от Русия като партньор в областта на сигурността. На 12 декември Ройтерс съобщи, че руската държавна петролна компания "Роснефт" и индийската рафинираща компания "Релианс Индъстрис" са подписали историческа 10-годишна сделка, чрез която Русия ще доставя на Индия 500 000 барела петрол дневно на стойност около 13 млрд. долара годишно.

 

Индия се възползва от евтините руски енергийни доставки от началото на пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна и последвалите западни санкции, като в крайна сметка се превърна в най-големия вносител на руски петрол.

 

Наскоро ISW отбеляза усилията на Индия да намали зависимостта си от руското военно сътрудничество, да укрепи връзките си със Запада и да се дистанцира от изрично проруската реторика относно войната в Украйна, но въпреки това Индия продължава да балансира тези стъпки, като поддържа стратегически икономически отношения с Русия, които са в интерес на Индия.





Руските власти са настроени да приравняват нарушаването на руските закони за цензура с екстремизъм и тероризъм, като по този начин продължават усилията на Кремъл за установяване на псевдодържавна идеология.

 

На 12 декември Държавната дума на Русия прие на второ и трето четене законопроект, който разширява правните основания за включване на лица в законния списък на терористите и екстремистите, като включва и разпространяването на "фалшива" информация или дискредитиране на руската армия в нарушение на руските закони за цензура.

 

Този законопроект е най-новата мярка на Кремъл за легално приравняване на противопоставянето на войната в Украйна и критиката на руските методи на водене на войната с поведение, което е незаконно и нежелателно в руското общество.

 

Тези мерки за създаване на де факто държавна идеология чрез руската правна система заобикалят руската конституция, тъй като член 13 забранява на руската държава да създава официална държавна идеология и задължава Русия да признава идеологическото многообразие.





На 10 декември Държавната дума на Русия прие законопроект, с който талибаните се изваждат от регистъра на екстремистките и терористичните организации.

 

Руският президент Владимир Путин връчи руския медал "Златна звезда" на военния кореспондент Евгений Подубни.

 

Това става за първи път от Втората световна война насам, тъй като Кремъл продължава да използва държавните награди, за да кооптира военните блогъри и да установи контрол над руското информационно пространство.

 

Наскоро руските сили напреднаха в главния украински фронт в Курска област и в направленията Часив Яр, Покровск и Курахово.

 

Украинските сили наскоро възстановиха загубените си позиции в района на Сватово.


Препоръчай Сподели
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Ads / Реклама
Ads / Реклама