„Има доказан грип в България, но пиковете са в края на годината и началото на следващата. Не може да се каже, че сме достигнали пика на грипа”, коментира инфекционистът доцент Трифон Вълков в „Събуди се”.
„Предстои да видим дали ще протече по-тежко от предходни години, защото грипът е непредвидима инфекция”, уточни той. „Ако сравняваме с 2021 г. или 2022 г., очаквам повече хора да се заразят от грипа. В момента очакваме един букет от респираторни вируси, което е типично за предходни години”, подчерта Вълков.
„Марбург” представлява една от най-смъртоносните инфекции познати на човечеството. Смъртността е около 25%. Вирусът е разпространен в Централна Африка”, каза инфекционистът. По думите му пътуващите могат да бъдат инфектирани. „Рискът не е развитие от разпространението сред населеното, а по-скоро от внесени инфекции”, уточни той.
„Симптомите се развиват за около 10 дни и включват висока температура около 40 градуса, мускулни болки и отпадналост. След това болки в корема, гадене, повръщане и кървене”, разкри Вълков. По думите му с най-голямо значение за предаване на инфекцията има контакта с телесни течности – кръв, урина, слюнка и семенна течност.
„На този етап случаите на Маймунката шарка са изключение”, категоричен бе Вълков.
„Заболеваемостта от COVID e ниска, но не може да твърдим, че си е тръгнал”, завърши той.
Британските здравни власти издадоха спешно предупреждение към пътуващите в Африка заради смъртоносния вирус "Марбург", известен още като „кървящо око“. Смята се, че най-малко 15 души са починали вече от него в Руанда. Пътуващите са предупредени да не влизат в близък контакт с хора, които изглеждат болни и имат някой от следните симптоми: треска, повръщане, диария и кръвоизливи, най-вече в очите. Също така да не ядат месо от диви животни и да избягват близост със свине в района на огнището от заразяване в Руанда, тъй като се смята, че точно от тях идва смъртоносния вирус.
Според Световната здравна организация вирусът "Марбург" убива около половината от хората, които заразява. За първи път е идентифициран през 1967 година и то в Европа, когато 31 души в Германия и Сърбия се разболяват от него. Седем от тях умират. През последните години периодично избухват огнища на заразяване в различни африкански страни, като последното е в Руанда.
Тедрос Гебрейесус, генерален секретар на СЗО, разказа повече за последните установени случаи: "Вчера посетихме медицински център, където все още се лекуват няколко пациенти. Повечето от тях обаче вече са дали отрицателни проби и очакваме да бъдат изписани скоро. Бяхме впечатлени от нивото на спешните грижи за пациентите, каквито досега не са били полагани при възникването на огнища например на вирусна хеморагична треска в Африка".
По последни данни най-малко 66 души са били заразени и 15 са починали в Руанда от 'Марбург". Гебрейесус, който посети страната, обаче смята, че огнището е овладяно и няма опасност да се превърне в глобален проблем. "Бих искал също така да повторя, че след като направи оценка на рисковете, СЗО посъветва да не се налагат ограничения на пътуването или търговията, тъй като те са ненужни и могат да навредят на икономиката на Руанда. Освен вреда, тези ограничения няма да постигнат нищо друго. Искам изрично да подчертая това! Разбира се, повечето страни се съобразиха с този наш съвет, но някои са наложили ограничения за пътуване и ние призоваваме тези държави да ги отменят", заяви той.
Британските здравни власти обаче предупреждават, че кръвта и спермата на преболедувалите вируса на кървящите очи останат заразни много месеци след това. А "Марбург" се пренася лесно чрез телесни течности и контакт със замърсено спално бельо. Затова повече предпазливост е наложителна, особено при пътувания в Африка.