СВЯТ


Състезание с един кон: Грузия има нов проруски президент, избран от парламента. Страната - пред конституционна криза

10 3989 14.12.2024
Състезание с един кон: Грузия има нов проруски президент, избран от парламента. Страната - пред конституционна криза
Михаил Кавелашвили

Грузинските депутати избраха за нов президент на страната Михаил Кавелашвили, проруски настроен и твърд критик на Запада.


КБившият футболист Михаил Кавелашвили беше избран за следващ президент на Грузия, предаде Ройтерс, като се позова на Централната избирателна комисия. 53-годишният бивш футболист е получил подкрепата на 224 представители на 300-членната избирателна колегия. Той беше единственият кандидат. Основател е на една от по-малките партии в Грузия и е известен с антиевропейски и антиамерикански позиции.





Кавелашвили е бивш национал по футбол на Грузия, който е играл в кариерата си за „Манчестър Сити". Той е смятан за близък до управляващата партия, която в края на миналия месец замрази поне за четири години преговорите за присъединяване към Европейския съюз - решение, което предизвика недоволство.

 

Пред парламента се събраха протестиращи срещу избора. Опозицията го определя като незаконен. Четирите опозиционни партии не признават легитимността на предишните избори и отричат правото на новия парламент да взима решения.

 

За първи път в Грузия президентът не беше избран с гласуване от гражданите. През 2017 година управляващите промениха конституцията и създадоха избирателна колегия. Тя се състои от депутати и представители на регионалната власт.

 

Кавелашвили, бивш професионален футболист, има силни антизападни възгледи. В публичните си речи тази година той многократно твърди, че западните разузнавателни служби се опитват да вкарат Грузия във война с Русия, пише The Guardian.

 

Грузинските президенти се избират от колегия от избиратели, съставена от депутати и представители на местната власт. От присъстващите 225 избиратели 224 гласуваха за Кавелашвили, който беше единственият номиниран кандидат.

 

Черноморската държава е в смут, откакто управляващата партия „Грузинска мечта“ спечели победа на оспорваните парламентарни избори през октомври.

Решението ѝ от миналия месец да отложи преговорите за членство в ЕС предизвика нова вълна от масови митинги.

 

Опозицията осъди изборите в събота като „нелегитимни“ и заяви, че действащият президент Саломе Зурабишвили остава единственият легитимен лидер на страната.





Прозападната Зурабишвили, която е в конфликт с „Грузинска мечта“, отказва да се оттегли от поста и настоява за нови парламентарни избори, с което проправя пътя към конституционна разправа.

 

В събота сутринта протестиращите започнаха да се събират пред сградата на парламента, която беше отцепена от полицейски кордон.

 

Демонстрантите си разменяха чай, за да се стоплят в мразовитата сутрин, а наблизо бяха паркирани водни оръдия, свидетелства репортер на АФП.

 

„Грузия никога не губи чувството си за хумор, празнувайки избирането на футболист за президент“, написа Зурабишвили в социалните мрежи.

 

Тя сподели видеоматериал, на който се вижда как протестиращите играят футбол в снега - ясен удар по Кавелашвили.

 

Една от протестиращите, 40-годишната Наталия Апхазава, заяви, че е пристигнала по-рано, „за да защити нашето европейско бъдеще“.

 

„Нашите [парламентарни] избори бяха фалшифицирани. Нуждаем се от нови избори“, каза тя.

 

„Протестираме тук от 16 дни ... и ще продължим да се борим за нашето европейско бъдеще“.

 

Протестите са планирани да се проведат на десетина различни места в Тбилиси.

 

Хиляди проевропейски демонстранти изпълниха улиците на столицата Тбилиси в петък, преди да се съберат пред парламента за 16-ти пореден ден.

 

Бивш дипломат, Зурабишвили е изключително популярна фигура сред протестиращите, които я възприемат като символ на европейските стремежи на Грузия.

„Това, което ще се случи в парламента утре, е пародия. Това ще бъде събитие, напълно лишено от легитимност, противоконституционно и нелегитимно“, заяви Зурабишвили на пресконференция в петък.

 

Опозиционни групи обвиняват „Грузинска мечта“, че фалшифицира парламентарния вот на 26 октомври, отстъпва от демокрацията и приближава Тбилиси към Русия - всичко това за сметка на конституционно определените усилия на кавказката държава да се присъедини към ЕС.

 

53-годишният Кавелашвили - единственият кандидат за този до голяма степен церемониален пост - е известен с яростните си антизападни изказвания и противопоставянето си на правата на ЛГБТК.

 

Тъй като Зурабишвили отказва да напусне поста си, опозиционните депутати бойкотират парламента, а протестите не дават признаци на затихване, президентството на Кавалашвили вероятно ще бъде подкопано от самото начало.

 

Един от авторите на грузинската конституция, Вахтанг Хмаладзе, твърди, че всички решения на новия парламент са невалидни.

 

Това е така, защото той е ратифицирал мандатите на новоизбраните депутати преди изхода на съдебното дело, заведено от действащия президент, който оспорва изборите, обясни той.





„Грузия е изправена пред безпрецедентна конституционна криза“, заяви Хмаладзе.

 

Все още не е ясно как правителството ще реагира на отказа на Зурабишвили да се оттегли от поста си, след като наследникът ѝ бъде вкаран в длъжност на 29 декември.

 

По данни на неправителствената организация „Център за социална справедливост“ по време на продължилите повече от две седмици демонстрации полицията е използвала сълзотворен газ и водни оръдия и е арестувала повече от 400 протестиращи.

 

В петък Амнести Интернешънъл заяви, че протестиращите са се сблъскали с „брутални тактики за разпръскване, произволно задържане и изтезания“.

Имало е и нахлувания в офисите на опозиционните партии и арести на техни лидери.

 

С нарастването на международното осъждане на полицейските репресии френският президент Еманюел Макрон заяви на грузинците, че тяхната „европейска мечта не трябва да бъде потушавана“.

 

„Ние сме до вас, за да подкрепим вашите европейски и демократични стремежи“, каза той във видеообръщение.

 

По-рано тази седмица Макрон се обади на основателя на „Грузинска мечта“ Бидзина Иванишвили - магнатът, който е смятан за реалния властови посредник в Грузия.

 

Решението му да се обади на Иванишвили, а не на министър-председателя Иракли Кобахидзе, е показателно за колебанието на Запада да признае легитимността на новото правителство на „Грузинска мечта“.

 

Вашингтон също така наложи нови санкции на грузински официални лица, като забрани издаването на визи на около 20 души, обвинени в „подкопаване на демокрацията в Грузия“, включително министри и парламентаристи.

 

ФрогНюз


Препоръчай Сподели
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Ads / Реклама
Ads / Реклама