Исканите имунитети на Кирил Петков и Лена Бориславова може да подействат негативно на преговорите за кабинет, смята политологът Димитър Ганев. „Още свалянето на имунитета на Кирил Петков подейства лошо на преговорния процес. Отвори се стара рана. Прокуратурата не играе конструктивна роля. Таймингът не е избран по най-добрия начин от гледна точка на преговорния процес“, коментира Ганев.
Той отбеляза, че има една конфигурация за съставяне на кабинет в този парламент. „ГЕРБ-СДС, ПП/ДБ, БСП и ИТН.
Слагам наклонена черта между ПП и ДБ, защото в правителството може да участва само „Демократична България“, те имат 19 депутати. Вероятно има хора от „Продължаваме промяната“ – Даниел Лорер и Явор Божанков, които биха се включили в това мнозинство. Отива се към мнозинство с 126-127 народни представители.
АПС също биха подкрепили подобно мнозинство. Най-важният въпрос е дали ще се разберат ГЕБР-СДС и ДБ“, посочи Ганев.
Безпрецедентно е управителят на БНБ да критикува бюджета. Когато вземе такава критична позиция - трябва да се покаже жълт картон на служебното правителство, отбеляза Чолаков.
Наблюдавайки какво се случва с бюджета - се увеличава шанса за правителство, смята Баджева. "Вече има хора, които смятат, че е по-добре да дойде някакво правителство, отколкото Главчев отново да стане служебен премиер. Макар че вече се появи и Наталия Киселова, която също е опция", добави тя.
Аз не виждам как ще се събере мнозинство за приемането на този бюджет. Докато се преговаря за мнозинство, то да направи или корекции в бюджета или да не се разглежда до момента, в който се състави кабинет, съветва Димитър Ганев.
Според Мира Баджева, Борисов трябва да направи крачка назад и да се откаже от това да бъде премиер.