Екологичната организация "Грийнпийс" предупреждава за тежка ситуация след катастрофата в Керченския проток на два танкера вчера. Разливът на 4300 тона мазут, а възможно и на други нефтени продукти във водите на Керченския пролив заплашва както Черно, така и Азовско море.
И двата танкера, натоварени с гориво, са снабдявали руския флот, а системата за определяне на местоположението на морските плавателни съдове е била деактивирана за 12 дни. Както отбелязва "Грийнпийс", данните от проследяването от 1 октомври показват, че маршрутът за доставка започва от Волгоград и завършва в Керченския пролив.
Екологичната организация предупреждава, че всеки един разлив на нефт и нефтени продукти в тези води може да има сериозни последствия.
Разливът вероятно ще се определя от преобладаващите ветрове и течения, движещи се в момента на североизток, и ще бъде изключително трудно да се ограничи при настоящите метеорологични условия. Ако замърсяването се измие на брега, това ще доведе до замърсяване на бреговата линия, което ще бъде изключително трудно за почистване. Въздействието върху околната среда ще зависи от вида на разлятото масло.
От организацията напомнят и за инцидента от 2007 г. край остров Тузла, когато в следствие отново на тежките климатични условия в морето се изляха 1200 тона мазут и нанесоха сериозни щети, които имаха отражение години наред.
От организацията изказват и съмнение, че руските служители ще предприемат сериозни мерки за ограничаване на въздействието върху околната среда, включително и заради милитаризацията на Черно море и региона, вследствие на войната, която Русия води срещу Украйна вече трета година.
Операцията по спасяването на екипажа на танкера "Волгонефт 239" е преустановена. Причината са лошите метеорологични условия и тъмнината. Екипажът се намира извън опасност.
13 моряци са били спасени от другия танкер "Волгонефт 212" и настанени в болница в Анапа. Този танкер е в по-лошо състояние и от него се излива нефт във водите на морето.
Руските агенции са изключително лаконични по отношение на случилото се - от Федералната "Морска спасителна служба" и руското Министерство на извънредните ситуации съобщиха, че се предприемат мерки за ликвидиране на разлива на петролни продукти.
"Росриболовство" наблюдава и анализира ситуацията в Керченския проток във връзка с разлива на гориво в резултат на повреда на два кораба, съобщиха от службата и заявяват, че техни екипи ще започнат мониторинг след нормализиране на времето и приключване на ликвидирането на последствията от аварията, когато ще бъде направена оценка на нанесените щети върху водните биологични ресурси.
Тази сутрин руски медии, с позоваване на оперативните служби, съобщават, че двата танкера са превозвали общи 9200 тона мазут - "Волгонефт 212" е бил натоварен с 4900 тона, а "Волгонефт 239" - 4300 т.
Обемът на разлива все още подлежи на установяване, а в работата по ликвидация на последствията са включени повече от 200 души.