НОВИНИ


Падането на Башар Асад нанесе огромен удар на Русия. Но какво означава това за войната в Украйна?

3 2930 16.12.2024
Падането на Башар Асад нанесе огромен удар на Русия. Но какво означава това за войната в Украйна?
личен архив

Падането на Башар Асад нанесе огромен удар на Русия. Но какво означава този факт за войната в Украйна? Ето как отговориха няколко международни експерти на въпросите на Радио Свободна Европа.


Когато е наредил пълномащабната инвазия на Украйна през 2022 г., президентът на Русия Владимир Путин изглежда е вярвал, че войските му ще свалят украинското правителство в рамките на седмици. Това се оказа погрешно. Войната продължава вече близо 3 години, предава Свободна Европа.

 

На няколко хиляди километра оттам е Сирия, където протече една още по-дълга война с участието на Русия. А там се случи нещо неочаквано – няколко опозиционни ислямистки групировки свалиха от власт режима на президента Башар Асад за по-малко от две седмици.

 

Путин беше основен съюзник на Асад, като му осигуряваше оръжие и руски войски на място. Именно това помогна на режима на Асад да се задържи на власт толкова дълго, след като през 2011 беше смазал протестите срещу диктатурата.





Но след толкова дълготрайни усилия и огромни разходи в Сирия Путин смени фокуса на интереса си и тръгна с армия и срещу Украйна. Той изтегли от Сирия най-боеспособните си части и ги прати срещу Киев. Когато се появиха опозиционните на Башар Асад бойци, Кремъл не положи по-големи усилия, за да спре офанзивата им. А и нямаше физически сили за това.

 

Падането му от власт е като „шамар за Путин“, смятат експерти. Но това се говори поне от две седмици. Сега идва следващият въпрос – как руското отстъпление в Близкия изток ще се отрази конкретно върху войната в Украйна?

 

Какъв ще е ефектът в Украйна


Според анализатори ефектът върху бойното поле в Украйна няма да е голям, макар че ще зависи отчасти от съдбата на руските сили и бази в Сирия: летището в Хмеймим и военноморската база в Тартус.

 

„Частично или пълно изтегляне (на руските части оттам) би освободило някои разузнавателни сили, военновъздушни сили, специални сили и разузнавателни средства. Но присъствието на Русия в Сирия вероятно е само от няколко хиляди войници“, каза за Радио Свободна Европа (RFE/RL) Дара Масикот, военна анализаторка и старша сътрудничка в Програмата за Русия и Евразия на Фондацията „Карнеги“.





Андрий Коваленко, ръководител на Центъра за противодействие на дезинформацията към Съвета за национална сигурност и отбрана на Украйна, написа в Телеграм, че миналото лято „е имало около 6000-7000 руски военни в Сирия“, включително членове на частни военни компании, свързани с руската държава.

 

„Дори ако всички тези войници бъдат прехвърлени в Руската федерация и след това изпратени на фронта срещу Украйна, това няма да повлияе значително на ситуацията на бойното поле, като се имат предвид доста високите всекидневни загуби на руската армия в щурмови операции“, написа Коваленко.

 

През последните месеци руските войски търпят огромни загуби в Украйна, докато ръководството на армията опитва да постигне бързи и значителни пробиви. Това се случва на фона на очакването, че бъдещият президент на САЩ Доналд Тръмп ще се опита да сложи край на войната веднага след като встъпи в длъжност през януари.

 

Ще прехвърли ли Русия сили от Сирия в Украйна


Що се отнася до руските кораби, базирани в Тартус, Сирия, анализаторите посочват, че дори те да напуснат Средиземно море, те не могат да влязат в Черно море, защото Турция е ограничила преминаването през Босфора. Това означава, че не биха могли да подкрепят и военните усилия на Москва срещу Украйна.

 

По-смислено за Русия би било да изтегли от Сирия не кораби, а бойни самолети, каза базираният в Киев военен анализатор Михайло Самус пред украинската служба на RFE/RL. По думите му това може да засили руската авиационна група, която се бие срещу Украйна, а „именно авиационният компонент може да изиграе негативна роля за Киев“.

 

Иван Киричевски, анализатор в консултантската фирма Defence Express в Киев е далеч по-скептичен относно реалните способности, с които Москва разполага в Сирия. Според него „манипулацията на Русия с нейните ресурси в Сирия по никакъв начин няма да засегне Украйна“. На този етап „не можем да кажем, че руснаците напускат [Сирия] и че това е краят“, добавя той.





„Русия ще е готова да предложи много на бъдещата (управляваща) коалиция в Сирия, за да запази известно присъствие там като първи свой приоритет“, смята Масикот.

 

„Русия ще се опита да затвърди споразуменията си и в Либия и Судан като частична компенсация“ за отстъпените позиции в Сирия, добавя тя.

 

Разрушен ли е митът за „непобедимата Русия“


Има обаче и още нещо. Според някои експерти репутационният удар, който Русия понесе в Сирия, може допълнително да изостри глада на Путин за контрол над Украйна.

 

„Колапсът на Асад разтърси Путин, правейки го по-малко склонен да демонстрира гъвкавост по отношение на Украйна“, написа в Екс Татяна Становая, старши сътрудничка в Центъра за Русия и Евразия на Фондация „Карнеги“.

 

„До известна степен той плати със Сирия за войната в Украйна, което засилва нежеланието му за компромиси".

 

От своя страна Рут Дейермонд, старши преподавател в катедрата по военни изследвания в Кралския колеж в Лондон, каза, че изглежда малко вероятно събитията в Сирия да повлияят на решимостта на Русия да надделее в Украйна.

 

„Като се има предвид колко тясно президентството на Путин е обвързано с войната в Украйна, доколко Путин беше готов да промени руската икономика и общество, живота на колко хора беше готов да пожертва за това и колко зависима направи Русия от други държави (Китай, Иран, Северна Корея), трудно е да си представим, че загубата в Сирия ще произведе нещо много по-различно. Трудно е да си представим как в Кремъл ще започнат да взимат победата си в Украйна по-насериозно, отколкото вече я взимат“, каза тя за RFE/RL.

 

Масикот пък предполага, че това ще зависи от това какво присъствие в Сирия и околния регион ще успее да запази Русия.

 

„Ако Русия бъде изтласкана изцяло от Сирия и не е в състояние да компенсира с базиране другаде в региона, такъв сериозен удар върху руската мощ вероятно ще направи Путин по-твърд и решен да покаже контрол и „успех“ в Украйна“, написа тя.

 

В същото време украински коментатори казаха, че рухването на режим, който беше символ на руското влияние по света, може да накара останалите страни да гледат на Москва като на по-слаба и по-уязвима, отколкото когато хватката на Асад върху властта изглеждаше здрава – в продължение на почти цяло десетилетие след военната намеса на Русия в Сирия през 2015 г.

 

„Митът, че Русия е велика, непобедима и така нататък – всичко това е просто пропаганда. И мисля, че това се видя ясно още веднъж в много столици и ще повлияе на всички последващи събития“, каза Володимир Охризко, външен министър на Украйна между 2007 и 2009, а сега ръководител на център за изследване на Русия, пред украинската служба на RFE/RL.

 

„Смятам, че това е положителен момент в работата ни със западните партньори. И че ние трябва да се възползваме от него“, каза Охризко.

 

Всъщност Украйна може да използва това, за покаже, че „и ядрените сили могат да губят“, смятат и други експерти.

 

„Съветският съюз загуби в Афганистан, САЩ по същество загубиха във Виетнам“, каза украинският политически анализатор Олександър Хара. По думите му падането на подкрепяния от Русия Асад може да помогне да се убедят поддръжниците на Киев, „че можем да спечелим в Украйна, ако ни помогнат с необходимите оръжия и други неща“.

 

„Виждали сме в миналото, че Западът е бил готов да разшири подкрепата си за Украйна, когато тя постигаше военни успехи срещу Русия. Неспособността на Кремъл да предприеме каквито и да било сериозни стъпки, за да предотврати това геополитическо унижение [в Сирия] показва колко пренапрегнати са те в Украйна“, отбеляза Рут Дейермонд.

 

„Това, както и провалът на последните ядрени заплахи на Путин трябва да насърчат членовете на НАТО в подкрепата им за Украйна“, обобщи тя.


Препоръчай Сподели
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Ads / Реклама
Ads / Реклама