ЕС започна официално разследване на TikTok във връзка с твърденията, че платформата е била използвана от Русия, за да повлияе на резултата от анулираните президентски избори в Румъния.
Разследването, което се извършва по силата на масивен закон, известен като Закон за цифровите услуги (ЗЦУ), е съсредоточено върху опасенията, че приложението за кратки видеоклипове не е успяло да „оцени и намали системните рискове“, свързани с честността на изборите, се казва в изявление на Европейската комисия., предаде БГНЕС.
„Трябва да защитим нашите демокрации от всякакъв вид външна намеса. Винаги, когато подозираме такава намеса, особено по време на избори, трябва да действаме бързо и твърдо“, посочи ръководителят на комисията Урсула фон дер Лайен, цитирана от АФП.
„След сериозни индикации, че чуждестранни участници са се намесили в румънските президентски избори, използвайки TikTok, сега щателно разследваме дали TikTok е нарушил Закона за цифровите услуги, като не се е справил с подобни рискове“, добави тя.
Законът за цифровите услуги принуждава най-големите технологични компании в света да правят повече за защита на европейските потребители онлайн и да се борят с незаконното съдържание.
Проруският Калин Джорджеску неочаквано спечели първия тур на гласуването за президент на Румъния на 24 ноември, което предизвика тревога в страната, членка на НАТО и ЕС, която граничи с Украйна.
По-късно конституционният съд на страната анулира изборния процес, като постанови, че той е „белязан от множество нередности и нарушения на изборното законодателство“.
Този ход последва поредица от разузнавателни документи, разсекретени от президентството, в които се излагат подробни обвинения срещу Джорджеску и Русия, включително твърдения за „масирано“ популяризиране в социалните медии и кибератаки.
ЕС заяви, че решението за започване на разследването се основава отчасти на разсекретени разузнавателни доклади на румънските власти.
Разследването ще се съсредоточи върху „системите за препоръчване“ на TikTok - които използват данни, за да предлагат на потребителите съдържание, което биха могли да харесат - и политиките на компанията относно политическите реклами и платеното политическо съдържание, заявиха от комисията.
Европейската изпълнителна власт, която действа като цифров надзорник на ЕС съгласно ЗЦУ, подчерта, че откриването на официална процедура не предопределя нейния резултат и няма краен срок за приключване на разследването.
Проверката е третата, която комисията започва срещу TikTok, който рискува да бъде глобен с до 6% от глобалния си оборот.